BREUSSOVA MASÁŽ

MEZIOBRATLOVÝCH PLOTÉNEK

 

Jedná se o jemnou energeticko-manuální masáž zad v oblasti páteře, kdy speciálními masážními hmaty za použití třezalkového oleje se docílí nabobtnání meziobratlových plotének a uvolnění nervů, které v páteřní oblasti vycházejí do celého těla.

V některých (ojedinělých) případech je možné bezbolestné navrácení vychýlených meziobratlových plotének hrudních nebo bederních.

Podle Rudolfa Breusse, od něhož masáž pochází,  neexistují žádné opotřebované ploténky, s nimi již dle mnohých lékařů nelze nic udělat, ale pouze „zdegenerované“, které se touto masáží znovu úspěšně regenerují.

Lze ji použít např.  k psychickému uvolnění, k uvolnění fyzických a energetických bloků, ke zmírnění svalové dysbalance, k  uvolnění a regeneraci meziobratlových plotének či jako prevenci onemocnění páteře. Je vhodná i u starších osob, dokonce i při prokázané osteoporóze.

Jelikož jde o masáž velmi jemnou, nejsou známy žádné kontraindikace.

Jako samostatná procedura trvá cca 40 - 50 minut, často se provádí v rámci ošetření Dornovou metodou.

 

DORNOVA METODA

 Jedná se o jemnou manuální terapii, pomocí které se klouby a obratle vrací do správné polohy. Děje se tak dynamicky za aktivní účasti klienta, tedy přirozeným a volným pohybem. Tento pohyb má podstatný význam, jelikož se jím obchází svalová ochrana, což nám umožní obratle či kloub jemným tlakem vrátit do správné polohy. Navíc tlakem palce na páteř se mohou uvolnit i blokády ve tkáních či energetické bloky.

Tato metoda vyrovnává celkovou statiku a zaměřuje se prakticky na všechny zdravotní potíže s páteří. Prvotní příčinu hledá v nerovnosti končetin, která je způsobena posunem v kyčelním kloubu. Postupně se srovnává obratel po obratli celá páteř. Obratle v nesprávné poloze totiž mj. utlačují nerv, jenž sbírá a dodává informace z orgánů v těle a tyto orgány zjednodušeně řečeno dostávají neúplnou informaci a posléze nás „zlobí“.

 Dornova metoda je doplněna tzv. Breussovou masáží třezalkovým olejem, což je jediný kontaktní olej pro tuto metodu. Tato masáž jemně a šetrně ošetří obratle a meziobratlové ploténky.

Dornova metoda srovnává délku dolních končetin, vyrovnává statiku těla, ulevuje od blokád páteře, odstraňuje bolesti v bedrech a křížové oblasti, ulevuje od bolesti hlavy,  pomáhá při syndromu karpálního tunelu, při mravenčení a brnění v končetinách, regeneruje a detoxikuje páteř, přispívá rovněž k řešení neplodnosti u žen, jelikož velký počet žen má chybné postavení kostrče a pánve, při kterém vzniká velké svalové napětí a zablokování přirozeného toku energie.  

Dornova metoda je vhodná i u skolióz, a to zejména u dětí a mladých lidí, u dospělých osob může výrazně ulevit od bolesti, nicméně v těchto případech je nutná trpělivost a dlouhodobá spolupráce.

Od chiropraxe se Dornova metoda liší tím, že chiropraxe se provádí bez aktivní účasti pacienta, tj. rychleji, než stačí sval zareagovat. To však znamená určité násilí, proto během chiropraxe může dojít k mikrotrhlinám ve svalech či miniaturnímu naštípnutí kosti.

Dornova metoda není vhodná pro osoby trpící pokročilou osteoporózou, artrózou 3. a 4. stupně, u Bechtěrevovy nemoci a revmatoidní artritidě (zde jsou určitá omezení), při nádorovém onemocnění a akutních zánětech.

 Ošetření Dornovou metodou trvá zhruba 60 – 120 minut, nicméně většinou ji nepoužívám jako samostatnou metodu, upřednostňuji kombinaci s jinými technikami.  

 

 

                                                                        

 
TOPlist