Ideální váha     (autor článku: MUDr. David Frej)

Obezita je nadměrné ukládání tuku v těle. Pokud dojde k nerovnováze mezi kalorickým příjmem ( potravy) a výdejem energie (nedostatek pohybu, největší porce jídla k večeři, přejídání), dojde k ukládání tuku z přebytků přijatých živin. Tuk je zásobárnou energie.

Příčina obezity.

Podle východní medicíny vzniká obezita při zvýšeném elementu země a nadbytku sladké chuti v jídle. Další příčiny jsou velký přívod potravy v těhotenství, hormonální poruchy (nadbytek růstového hormonu, snížená funkce štítné žlázy), stres (jídlo při citovém strádání je odměnou), léky (steroidy),v některých případech hormonální antikoncepce nebo alkohol. Nejdůležitějším příčinným faktorem zůstává přejídání a nedostatek pohybu.

Důležité faktory při hubnutí:

1.      strava 

2.      pitný režim

3.      pohyb

4.      bylinná léčba a koření

Strava

Prvním předpokladem správného hubnutí zůstává správně sestavený jídelníček. Nesprávná výživa v podobě smažených a studených jídel (fast-foody, bufety, bagety), mléčných produktů sýry, jogurty, smetana, zmrzlina) a nadbytek cukrů i škrobů vede k obezitě. Omezte, nejlépe vylučte tukově bohatá smažená jídla, omezte na minimum mléčné produkty, omezte červené maso a uzeniny, omezte nasycené tuky a vymílané obiloviny (bílá rýže, bílá mouka, těstoviny), omezte cukr zejména bílý a ovocný, alkohol raději v této fázi nepijte. Největší jídlo by mělo být v poledne. V případě, že musíte ráno snídat, pak by snídaně měla být lehčí, oběd bude bohatý a večeře nejlépe před 18 hod. Nespěte přes den, tím zpomalujete metabolismus. Konkrétní soupis vhodných a nevhodných potravin rozepisujeme individuálně podle metabolismu.

Pitný režim

Jeden z nejlepších prostředků na hubnutí je velice jednoduchý. Pijte teplou vodu příp. s citronem a vylučte pití příliš studených nápojů. Občas můžete přidat špetku mletého zázvoru nebo lžičku medu. Teplá voda podporuje trávení, urychluje metabolismus. Pokud vám nechutná, zkuste bylinné čaje (Tulsi zázvorový, z čerstvého zázvoru). Vodu použijte raději pramenitou nesycenou kysličníkem uhličitým. Před snídaní pijte aloe vodu – 1 šálek teplé vody s 30ml.  Bio aloe odbourává v těle tuk. Před jídlem a během jídla pijte pouze doušek teplé vody nebo nepijte vůbec, pijte nejméně 1 hodinu před jídlem a nejdříve 1 hodinu po jídle. Voda ředí trávicí enzymy a zhoršuje trávení.

Cvičení

Pravidelný pohyb jsou se stravou a bylinnou léčbou úzce propojeny. Nejvhodnější jsou plavání (voda nesmí být příliš studená), rychlá chůze, jízda na kole, 4-5 x týdně po dobu 30-40 minut. Jen středně nikoli příliš intenzivní cvičení vede ke snižování váhy.

Byliny a koření

Bylinná léčba vhodně bez vedlejších nežádoucích účinků doplňuje terapii obezity. Strava brání dalšímu hromadění tuku a nárůstu váhy, ale tuk odbourává jen zčásti a příčina-pomalý metabolismus tuku s porušenou výživou tkání zůstává. V tomto ohledu nejlépe účinkují byliny. Byliny hořké (pampeliška, organic Aloe, berhavie, guggul) zlepšují metabolismus tuku a později udržují optimální váhu. Doporučují se zejména ve směsích Triphala, Kagul, LKC, Tulsi (Ocimum sanctum)  a Garcinia cambogia v kombinaci Reslim. Viz též Byliny a hubnutí.

 

Nejsnazší ověření správné váhy

A/ výpočet BMI (body mass index);

B/ změření obvodu pasu krejčovským metrem.

BMI se vypočítá tak, že váha člověka v kilogramech se vydělí druhou mocninou jeho výšky v metrech (hmotnost [kg] /výška [m]²).  Osoby s BMI 25 až 30 mají nadváhu – jejich riziko onemocnění je malé, ale už při

BMI 27 se  zvyšuje. Při obezitě (BMI 30 a více) již výskyt komplikací znatelně stoupá.

Obezita se bez složitého počítání pozná hromaděním tuku na břiše, což je rizikový faktor vzniku kardiovaskulárních nemocí. Obvod pasu u žen nad 80 cm a u mužů nad 94 cm představuje zvýšené riziko. Muži s obvodem pasu přes 102 cm a ženy přes 88 centimetrů jsou víc než ostatní ohroženi zdravotními komplikacemi, zejména kardiovaskulárními. Měření obvodu pasu tak přesněji určuje riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice.

 

Bylina měsíce

Guggul

Obsahuje čtyři ze šesti základních chutí – hořkou, trpkou, pálivou a sladkou. Guggul obsahuje soustu léčivých substancí, z nichž jmenujme protizánětlivě působící guggulsterony. Právě tyto sterony upoutaly pozornost vědců, neboť snižují hladinu některých škodlivých tuků v krvi.

Účinky Guggulu:                 

Cholesterol. Více než 2.500 let starý přírodní produkt snižuje hladinu cholesterolu. Důkazy pro tento účinek existují v odborné literatuře v podobě mnoha klinických studií. V pokusech na zvířatech se zjistilo, že aktivní látky guggulu vychytávají škodlivé tuky z krevního řečiště.                  

Nadváha. Guggul se v léčbě nadváhy užíval již v roce 600 př.kr. Guggul totiž zrychluje metabolismus.                   

Zánět. Guggul se projevuje výrazným protizánětlivým účinkem, zejména u zánětů kloubů.                  

Štítná žláza. Guggulsterony podporují činnost štítné žlázy, v případě její snížené funkce.                  

 

Obezita je problém bez hranic

Počet obézních dětí celosvětově roste, vyplývá z poslední zprávy Mezinárodní obezitologické komise. V průmyslových zemích je považováno za obézní jedno z deseti dětí školního věku. Nejsilnější jsou prý malí Britové, Finové a Rusové. Objem dětského pasu se zvyšuje dokonce i v Japonsku, kde je obezita poměrně vzácným jevem, píše týdeník Newsweek. Ani Itálie, která se chlubí svou středomořskou kuchyní, není výjimkou. Nedávná studie národní statistické agentury CENSIS ukázala, že nadváhu má 36 procent italských chlapců a 22 procent děvčat mladších deseti let. V roce 1992 to bylo pouze 18 procent desetiletých. Francouzi jsou pověstní tím, že i přes konzumaci tučných sýrů a vína zůstávají štíhlí a zdraví. Ze studie Národního institutu pro zdraví a lékařský výzkum (INSERM) z minulého týdne vyplývá, že obézních je 12 procent dětí ve věku pět až 12 let. Je to dvakrát více, než před dvaceti lety. Určitou roli možná hraje příliv imigrantů, jejichž děti jsou více náchylné k přibírání na váze. Dětská nadváha má rostoucí tendenci také v rozvojových zemích. V Číně vzrostla obezita 15letých z pěti procent v roce 1980 na dnešních 17 procent.

Základní příčiny jsou dvě - mnoho jídla, málo pohybu. Tyto nedostatky považuje hodně lidí za jakousi stinnou stránku globalizace. Způsob rychlého stravování se z USA rozšířil do všech odlehlých koutů planety. Rozvoj technologií způsobil, že děti po vyučování dávají místo fotbalu nebo jízdě na kole přednost sledování televizních seriálů nebo počítačovým hrám.

Na zvyšování hmotnosti však nemá vliv jen americká kultura. Jednou z hlavních příčin je podle francouzského institutu INSERM příliš výživná dětská strava, která obsahuje více proteinů a mastných kyselin, než doporučují lékaři. Takovou "kalorickou" stravu dostává ve Francii až 75 procent novorozenců, protože nejsou kojeni. Vinu nesou i pracující rodiče. Například v Itálii se o děti často starají dědečkové a babičky, kteří si dopřávají zmrzlinu a jiné sladkosti a tloustnou, říká milánský pediatr Roberto Marineldi. Italský ministr zdravotnictví Umberto Veronesi na nedávné konferenci v Milánu odsoudil pracující matky. "Děti jedí za pochodu, tráví příliš mnoho času u televize a jejich matky nejsou doma, aby je poučily," řekl. Japonské děti jsou příliš zaneprázdněné navštěvováním hodin hudby a různých zájmových kursů. Nemají čas na to, aby správně jedly a cvičily, říká doktor Kimie Jamazaki. "Po vyučování v normální škole chodím do kursů a než se večer dostanu domů, je po deváté hodině," vypráví dvanáctiletá školačka z Tokia Tokao Goto. K jídlu si obvykle kupuje rýžové koláčky, brambůrky, hamburger nebo smažené hranolky. Rodiče dětí, které přibírají na váze, většinou chtějí dosáhnout rychlé nápravy. Jak? Především nevhodnou nízkokalorickou stravou, potravinovými doplňky, návštěvou dětských odtučňovacích programů v americkém stylu. Na francouzských základních školách můžete například zaslechnout děti, jak o přestávkách diskutují o nejnovějších dietách, říká učitelka Elizabeth Lesneová.

Cvičení

Kobylka - cvik pro ideální váhu

Jogínská pozice Salabha (kobylka) odbourává tuk, podporuje zažívání, brání zácpě. Navíc zlepšuje stav páteře a léčí bolesti zad.

1. Zklidněte se.

2. Leh na břiše s čelem opřeným o zem, nohy natažené, ruce volně podél těla s dlaněmi dolů. Dlaně zasuňte pod stehna. Protáhněte krk za zvedání brady tak daleko, jak je to možné. Tělo leží na zemi. Pomalu vydechněte.

3. Nadechněte se, pomalu zvedejte pravou nohu bez ohnutí v koleni asi do úhlu 45 stupňů. Nataženou nohu podržte ve vzduchu asi 10 sekund. Za výdechu ji položte na zem.

4. Opakujte s druhou nohou.

5. Pomalu, za nádechu, zvedejte obě natažené nohy do výše asi 45 stupňů.

6. Na několik sekund podržte ve vzduchu, aniž ohnete nohy v kolenou.

7. Za výdechu pomalu natažené nohy položte.

 

Recepty na ideální váhu

Toruňská polévka

10 g mrkve

10 g celeru

10 g květáku

5 g kapusty

nové koření a bobkový list

celý pepř

20 g kyselých okurek

1 lžíce kyselého mléka

kopr

bujón

sůl

Zeleninu nakrájíme na kostičky, kapustu na nudličky, květák rozebereme na růžičky nebo jej také nakrájíme na menší kousky. Vše uvaříme společně s kořením, které zabalíme do čtverečku z mulu a zavážeme, aby se dalo snadno vyjmout. Před dokončením přidáme na kostičky nakrájené kyselé okurky, kousek bujónu a podle chuti přisolíme. Přidáme sekaný kopr a jednu lžíci kyselého mléka.

 

Quinoa se zeleninou

2 šálky zeleninového vývaru

1 stroužek prolisovaného česneku

1/2 šálku nasekané šalotky

1/2 šálku nasekané zelené papriky

1/2 šálku nakrájených hub

špetka kajenského pepře

1 šálek obilnina quinoa

1/2 šálku nakrájených cherry rajčat

3 lžíce nakrájené petržele

Zahřejte na středním  v hrnci 1 šálku vývaru. Přidejte šalotku a česneku a poduste 5 minut. Případně přidejte podle potřeby vodu.  Vmíchejte zelenou papriku a houby, duste 5 minut.  Zalijte zbylou 1 3 šálku vývaru a přiveďte k varu. Vmíchejte pepř, quinou a rajčata, přiveďte k varu a poduste 30 minut  než se tekutina vstřebá. Nechejte odstát 5 minut. Podávejte s petrželí.  

Čaj na hubnutí

1 lžičky sušeného zázvoru

1 lžičky semínek pískavice (řecké seno)

1 lžičky semínek kopru

1/3 lžičky hřebíčku

šálek vody

Přiveďte vodu k varu a vmíchejte koření. Přikryjte, vypněte oheň a nechte několik minut odstát.

 

                         Bylinné produkty doporučené v článku lze zakoupit v Proměnce.

 

 
 
TOPlist