Funkční tejping, moderní účinná metoda aplikace pružných náplastí na tělo,  vychází z všeobecně uznávaného názoru, že  k udržení zdraví i k jeho znovunastolení je důležitý pohyb a svalová aktivita.  Svaly však nejsou důležité pouze pro samotný pohyb, ale také pro krevní a lymfatický oběh nebo udržení tělesné teploty. Tejpy umožňují uvolnění stažených svalů nebo naopak stimulaci oslabených. Slouží např. i k uvolnění stažených jizev.

Tejpovací páska zhruba odpovídá svou elasticitou a vahou lidské kůži. Díky tomu dochází k vytváření efektu oživování kůže přes její povrch. Po jakémkoliv traumatu totiž ve tkáních lidského těla probíhá zánětlivá reakce. Vzniká lokální otok, který způsobuje nárůst tlaku. Právě kvůli zvýšenému tlaku je narušen krevní oběh a zpomalen tok lymfy, což aktivuje receptory bolesti. Tejpování způsobuje okamžité pominutí tlaku, díky čemuž je krevní a lymfatický oběh znovu obnoven. Také pociťovaná bolest rychle mizí.

Kouzlo tejpu tedy spočívá zejména v materiálu, ze kterého je vyroben. Tuto elastickou pásku je možné nejen natáhnout, ale následně také vrátit do původního rozměru. Navíc nedráždí pokožku, nevyvolává přecitlivělost a je vodostálá – její aplikace tedy nebrání běžné denní hygieně, plavání ani provozování různých sportovních činností.

Využití tejpů je skutečně pestré. Od doléčování úrazů či redukování zánětů přes řešení městnání tekutin, jakými mohou být edémy nebo modřiny, korekci vadného držení těla, ošetřování poškození způsobených přetížením, jako je na příklad tenisový loket, syndrom karpálního tunelu až po neuro-reflexivní ovlivňování při bolestech hlavy. Správným používáním technik tejpů tak můžete nejen ulevit svalům od napětí, stabilizovat klouby, podpořit vazy a šlachy, snížit otok či urychlit hojení, ale i zmírnit nebo zcela odstranit bolest.

Kontraindikace:

  • onkologická onemocnění, maligní melanom kůže
  • dermatitida
  • hluboká žilní  trombóza
  • alergické reakce na náplasťové materiály
  • místo křečových žil, velkých mateřských znamének, otevřených ran
 
TOPlist