CANDIDA ALBICANS

Kvasinkovité mikroorganismy, mezi které Candida albicans patří, jsou jednobuněčné houby. Candida albicans žije v ústech, v krku, ve střevech a v močopohlavním traktu většiny lidí a je považována za normální součást střevní mikroflóry. 

Při konzumaci většího množství cukrů dochází k poruše rovnováhy střevní flóry. Kvasinky rostou na úkor střevních bakterií užitečných pro naše tělo, protože jsou nuceny zpracovat velké množství cukrů a mukopolysacharidů.

Kvasinky poškozují sliznice cév, kterými pronikají toxické látky, a ty vyvolávají zánět a alergie. Toxické škodlivé látky pronikají přes kořeny kvasinek do organismu, zachycují se v různých tkáních a poškozují buňky.

Naše imunita ovlivňuje to, zda se v organismu běžně vyskytující kvasinky rozmnoží. Při silné imunitě a nenarušené střevní mikroflóře se kvasinky nerozmnoží.

Pokud se kvasinky neřeší, dochází k oslabování imunity, což po nějaké době může vést k různým chronickým onemocněním a dokonce i rakovině.

Jak se zbavit kvasinek

Za příčinu rozmnožení kvasinek v těle se považuje užívání některých léků (antibiotik - likvidují prospěšné bakterie, kortikoidů, hormonálních léčiv vč. antikoncepce), nesprávná strava, cukrovka, zácpa, vyčerpání, zejména ale oslabená imunita, při které se kvasinky množí a šíří.

1. Příznaky kvasinek: deprese, podrážděnost, chuť na sladké, bolesti hlavy, alergie, bolest v krku, kašel, astma, pálení v pochvě, průjem, zácpa, nadýmání, alergie, otoky kloubů, nemoci očí, kožní nemoci, plísně na pokožce a nehtech, premenstruační obtíže.

2. Test na kvasinky: 1. test: Zkuste nevhodné potraviny uvedené níže vyloučit na týden a pak opět zařadit a uvidíte, zda se vám budou vracet zdravotní obtíže. 2.test: Když se ráno probudíte, shromážděte malé množství slin a vyplivněte je do průhledné sklenice na hladinu vody. Zhruba po 30 minutách se do sklenice podívejte. Pokud se vaše sliny zakalily a visí z nich dolů jakési "provázky", nebo pokud se potopily ke dnu, potom pravděpodobně máte nadměrné bujení kandidy.

3. Potraviny podporující růst kvasinek: nedoporučuje se jíst často (rozhodně ne denně) potraviny s plísněmi, kvašené potraviny, s množstvím cukrů a sacharidů: kvasnice, houby, plísňové sýry, ocet, ochucovadla, sušené a sladké ovoce, mléčné výrobky, cukr, vejce, glutamát, kynuté pečivo a obilniny s lepkem (pšenice, žito, ječmen), brambory, pivo, víno.

4. Vhodné potraviny na potlačení kvasinek: vláknina,bobulovité ovoce, zelenina, červená čočka, celozrnné obilniny jako špalda, kamut, quinoa, amarant, jáhly, vlašské ořechy a mandle, klíčky ze semen Lapacho a Tulsi ( čaj), koření a dochucování: citron, česnek, cibule, skořice, hřebíček, zázvor

5. Odpočinek a pohyb: imunitní systém podpoříte pravidelným cvičením, meditacemi, relaxací, masážemi a hlubokým dýcháním.

 

Bylinné prostředky k odstranění kvasinek

Aloe vera

V aloe se nachází steroidy, vitamíny A, C, B včetně vzácně se vyskytujícího vitaminu B12 a kyseliny listové, minerály (hořčík, mangan, zinek, měď, chrom, vápník, sodík a draslík), 18 aminokyselin, glykosidy, trávící enzymy, lignin, saponiny, antrachinony (analgetický, antibakteriální a projímavý účinek) apod. Látka acemannan podporuje imunitu a podporuje snižování zánětu.

Zdravotní účinky:

Bakterie, plísně: ve vysoké koncentraci a v přímém styku s bakteriemi po dobu několika hodin působí baktericidně, má protivirový a protiplísňový účinek.

Hormonální systém: snižuje příznaky provázející menopauzu (návaly horka, noční pocení), odstraňuje hormonální nerovnováhu a bolestivou menstruaci.

Detoxikace: Aloe má detoxikační účinky. Vzhledem k přítomnosti saponinů je aloe vera přírodním čisticím prostředkem. Vzhledem k obsahu ligninů má schopnost pronikat do tkání.

Záněty: v oblastech, kde je aplikován, dokáže odstranit bolest i hluboko pod povrchem včetně kloubních a svalových bolestí. Zlepšuje zánětlivá onemocnění střeva (Crohnova choroba), artritidy.

Trávící systém: snižuje překyselení, tvorbu žaludečních vředů, u dráždivého tračníku a divertikulózy odstraňuje zácpu (prokázáno studiemi) a hemoroidy.

Kde se Aloe nachází

Aloe se nachází v čisté podobě bez umělých konzervantů a v biokvalitě v přípravku  Organic Aloe vera gel a v přípravku na úpravu trávení a stolice (Fiber Harmony).

Aloe není vhodné vnitřně užívat v těhotenství, při kojení a u dětí do 3 let.

 

Další byliny:

Amalaki, indický angrešt je nejznámějším tonikem a nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Je to jeden z nejsilnějších antioxidantů.

Ašvaganda je jedna z hlavních bylin posilující imunitu. Zvyšuje odolnost a sílu.

Směs bylin pro ženy Zdraví pro ženu a na imunitu Imuhelp podporuje regeneraci a imunitu včetně posílení funkce jater. Echinacea je vhodná ke krátkodobému užívání při nachlazení. Též cibule a zejména česnek (účinná látka allicin se uvolňuje teplem) působí proti kvasinkám.

Kyselina kaprylová má protiplísňové účinky a nachází se v kokosovém oleji. Lze začít užívat 3 lžíce a udržovací dávka je 2 lžíce po dobu několika měsíců. Doporučuje se pouze za studena lisovaný bio kokosový olej.

 

Tipy proti kvasinkám

- zvýšit příjem bifidobakterií a laktobacillů, v kapslích (nikoli jogurtech), alespoň 10 miliard denně.

- podpořit imunitní systém selenem, koenzymem Q, L-argininem

- užívat B vitamíny, zejména biotin

- boj proti kvasinkám podporuje zinek

- pokud je to možné, vyhnout se antibiotikům

 

                                                                                                                                            Upraveno dle článku MUDr. Davida Freje: Candida albicans – kvasinky v těle

                                                                                                                                            Bylinné produkty uvedené v článku lze zakoupit v Proměnce.

TOPlist