Rady pro letní dny         (autor: MUDr. David Frej)

 

Léto je časové období, kdy se těšíme na slunce, opalování, koupání a dlouhé teplé letní večery. Teplé počasí má ale i své stinné stránky na organismus a zdravotní stav, pokud nevíme, jak se chránit před větším horkem. V létě podle východní medicíny zvyšuje slunečné a teplé počasí vnitřní horkou energii,  a tedy tendenci k některým zdravotním potížím spojeným s horkem.  V letním horkém počasí se zvyšují nemoci související s horkou energií – migrény, záněty (například žaludku, kloubů), kožní nemoci, pálení žáhy, vysoký krevní tlak, nemoci srdce, premenstruační příznaky, oční záněty a infekce, hemeroidy, poruchy slinivky a nadledvinek, průjmy. Nejvíce v ohrožení jsou srdce, oči, pokožka, dýchací systém a imunita. Problémy způsobuje klimatizace a dehydratace.Mentálně se může jednat o podrážděnost, návaly zlosti, cholerické projevy. Zejména srdečně-cévní nemoci jsou nebezpečné, protože s horkem se rozšiřují cévy odvádějící přebytečné teplo z těla, což kompenzuje srdce zvýšeným objemem přečerpané krve  silou stahu a zrychlenou frekvencí. U lidí umí srdce kompenzovat odvádění horkosti jen zrychleným tepem, s nemocným srdcem hrozí tak vyčerpání a nedokrvení srdečního svalu a infarkt, stejně tak dušnost z hromadění krve v plicích. U vysokého krevního tlaku se zvyšuje riziko krvácení do mozku nebo selhání srdce. Jak se blíží léto, musíme se zaměřit na to, jak upravit stravování  a životosprávu. 

 

Některá opatření v létě

Pozor na slunce, pobývejte na slunci krátkou část dne. Vyhněte se úpalu či úžehu. Nechoďte na slunce mezi 12. a 15. hodinou. Noste volný oděv, nejlépe bavlnu, která neabsorbuje tak teplo a světlé barvy (nejvhodnější je bílá). Vyhněte se nadměrné fyzické zátěži a častému sexu. Na oběd si vyhraďte dostatek času, jezte v uvolněné atmosféře, beze spěchu. Odpoledne si můžete na chvíli lehnout. U mnoha lidí v létě existuje pokles energie mezi 15-16 hod. V tuto chvíli se doporučuje si zdřímnout na maximálně 20 minut.  Příjemně snižuje vnitřní horkost látka, např. ručník, namočená ve studené vodě s mátovým esenciálním olejem, omotaná kolem krku.

 

 

Bylina měsíce

Ardžuna

Vrcholák ardžuna je jednou z nejúčinnějších bylin na  srdce a cévy. Chrání před onemocněním srdce a zároveň podporuje srdečně-cévní systém po infarktu, mrtvici a při kornatění tepen.

Účinky Ardžuny:                 

Srdce. Ardžuna je nejlepší bylinou na srdce. Podporuje cirkulaci a srdeční činnost nejen v prevenci, ale také po infarktu myokardu nebo při ischemické chorobě srdeční či srdečním selhání. Ardžunu tak lze podávat u téměř všech nemocí srdce.               

Krevní tlak a cholesterol. Ardžuna snižuje vysoký krevní tlak a ovlivňuje hladinu cholesterolu.                  

Migrény a spánek. H-care a Ardžuna ulevuje od bolestí hlavy  migrény, stejně tak zklidňuje a podporuje spánek.            

H-Care

Pro zdravé srdce a cévy.  

H-Care obsahuje jednu z nejúčinnějších bylin na srdce Vrcholák ardžuna, která ve směsi s dalšími 2 bylinami:                 

pozitivně ovlivňuje srdce a cévy                  

harmonizuje cholesterol                 

harmonizuje krevní tlak                 

doplněk u bolestí hlavy, stresu, strachu a úzkosti           

 

 

 

Ve vedrech by měli být opatrní hlavně lidé s nemocemi srdce a cév. Opatrní by měli být hlavně lidé s nemocemi srdce a cév, jimž v kritických případech hrozí až infarkt nebo mrtvice. Problém těchto lidí je v tom, jak se jejich organismus vyrovnává s vedrem. Tělo se brání přehřátí tím, že teplo více vydává: rozšíří se cévy hlavně v kůži, tím také klesne tlak, a zvýší se tvorba potu. U zdravého člověka srdce vyrovná pokles tlaku zvýšením objemu přečerpané krve. Činí tak větší silou stahu a zrychlením pulsu. Srdce kardiaků to neumí a udržuje objem krve vyslaný do oběhu zrychlenou činností. Ohroženi jsou lidé s postižením věnčitých tepen, kteří trpí nedokrvením srdečního svalu. Jejich srdce se v horku žene vpřed, zrychlený tep ho ale vyčerpává. Z nedokrvení vzniká angina pectoris či infarkt. Zátěž stoupá i aktivitou útrobního nervstva a hormonů, které provokují srdce ke zvýšení tlaku. To ale může zvyšovat výkon jen do určité hranice, pak nastane nedokrvení či srdce selže. Krev stagnuje v plicích, což se projeví dušností.

 

Horko je nebezpečné také pro pacienty s vysokým tlakem, u nichž zvyšuje riziko mozkového krvácení nebo srdečního selhání. Toto selhání se projevuje asi u jednoho procenta lidí, u lidí nad 60 let riziko stoupá až na 20 procent.

 

Kardiaci by se měli vyhýbat slunečnímu žáru mezi 12:00 až 15:00 a neměli by pobývat v horkých nevětraných místnostech. Měli by vypít alespoň tři litry tekutiny denně, vhodné jsou neslazené minerálky, voda a čaj. Lépe je pít po troškách než naráz celý litr. Měli by se vyvarovat fyzické námahy a stresu. Neměli by řídit auto přes poledne a při delší cestě by měli mít přestávky, protože u nich nastupuje únava rychleji než u zdravých.

 

Oči

Záněty spojivek, slzení nebo pálení oči vzniká při přechodu ze světla do tmavší místnosti nebo zvýšeném množství světla při odrazu od vody.

Doporučení: sluneční brýle s uv filtrem 400. Posílení očí konzumací luteinu a zeaxantinu v listové zelenině, žloutcích, brokolici, kukuřici, hrášku, tuřínu, cuketě. Antioxidant Amalaki posiluje oči.

 

Kožní nemoci

Na sluníčku dochází ke vzniku popálení od sluníčka nebo sluneční alergie. Často dochází také k oparům.

Doporučení: před opalováním vynechejte kosmetiku a parfémy. Jezte dostatek beta-karotenu nikoli v tabletách, ale ve stravě (sladké brambory, dýně, mrkev, špenát) a zinku (pšeničné klíčky, bio arašídy, lískové ořechy, zázvor, hořčice, slunečnicová, dýňová, sezamová a lněná semínka). Nechoďte na slunce mezi 11 až 15 hodinou. 30 minut před opalováním používejte krémy se silným UV filtrem. Pokožku regeneruje himalájský prášek Mysteribath.

 

Pozor na klimatizaci

Klimatizaci, rep. její nevhodné požívání přináší často s sebou oslabení imunitního systému. Letní angíny, chřipky a nachlazení souvisí se střídáním tepla venku a zimy v klimatizované místnosti nebo autě. Oslabený imunitní systém je příčinou i zánětů středního ucha, kašel, bolestí v krku. Suchý vzduch vysušuje a dráždí sliznice, čímž vzniká vhodné prostředí pro virové nákazy. Při oslabené imunitě se mohou nabalit bakteriální infekce.

Problém klimatizací Syndrom nemoci z budov je nové onemocnění. Dle studií se objevuje šest hlavních příznaků následkem klimatizace v budovách - nemoci nosu, očí, sliznic, apatie, suchá pokožka a bolesti hlavy.

Doporučení: nevystavujte se většímu rozdílu teplot než 7 stupňů. V autě klimatizaci zapínejte 10 minut po nástupu do auta, vypínejte stejnou dobu před vystoupením z auta.

 

Dehydratace

Dehydratace při špatném pitném režimu může dána též ztrátou tekutin a minerálů, zejména sodíku a draslíku, větším pocením a dlouhodobějším pobytem na slunci. K příznakům dehydratace patří tmaví moč, suchost v ústech, únava a malátnost, bolesti a točení hlavy. Někdy se objevuje výrazná žízeň, ale není to pravidlem. V létě pijeme více - hlavně vodu, abychom se vyhnuli dehydrataci.

Nejvhodnější je voda, nejlépe o pokojové teplotě. Lze pít balenou nesycenou, často je ale voda z kohoutku, pokud ji přefiltrujeme případně převaříme, zdravější.Východní medicína ale doporučuje v létě teplé nápoje jako teplý čaj, protože velmi vhodně snižuje vnitřní horkost. Čaj Tulsi, mátový, heřmánkový nebo fenyklový snižují také vnitřní teplotu. Z alkoholu si lze v teplých dnech dát v malé míře pivo, lépe nepříliš chlazené. Připravte si osvěžující a zdravý džus, který se hodí na letní dny. Džus z granátového jablka, brusinkového džusu nebo kokosu rozmíchejte s vodou v poměru 100ml džusu na 1 litr vody.

Vyhněte se časté konzumaci kofeinu v zeleném a černém čaji, kávě, a horké čokoládě.

 

 

 

Letní recepty

Tabouli

2 šálku uvařené obilniny quinoa,

1/2 lžičky bazalky

1 šálku  nakrájené petržele                                    

1/2 šálku citrónové šťávy

1/2 šálku nakrájené šalotky                                

1/4 šálku olivového oleje

2 lžíce čerstvé máty nebo 1 lžíce sušené máty                  

sůl a pepř

 

Všechny ingredience kromě salátu a oliv smíchejte v míse a lehce promíchejte. Nechejte hodinu vychladit. Ozdobte omytými salátovými listy a olivami. Tabouli, salát ze středního východu, se zdravou obilninou quinoa.

          

Jablečná rýže

1 kg jablek oloupaných, bez jádřinců, nakrájených na plátky

1 šálek basmati rýže

celá skořice

100 g nesířených hrozinek

palmový cukr

2 lžíce másla

citronová šťáva

 

Uvařte rýži v 1,5 litru vody se skořicí, pak zamíchejte jablka, hrozinky, máslo, citronovou šťávu a cukr. Lze přidat podle potřeby vodu. Podávejte bez celé skořice.

 

Sladké lassi

2 šálky vody

1/2 šálku bílého bio  jogurtu nebo podmáslí

2 lžíce palmového cukru

 

Rozmixujte ingredience a vypijte po jídle nebo na osvěžení.

 

 

Produkty doporučované v článku lze zakoupit v Proměnce.

 

 

 

 

TOPlist