Rady na podzim                               (upraveno dle článků dr. Davida Freje)

Na začátku podzimu postupuje chladné a větrné počasí. Přes léto se v těle nashromáždila horkost projevující se v podobě vyrážek, bolestí hlavy, zánětů a suché kůže. Je důležité dodržovat základní pravidla, neboť v přechodném období jako podzim je organismus náchylnější k nemocem.

Několik tipů na podzim

Vstávejte pokud možno brzo, kolem 5.-6. hodiny.

Relaxujte: na podzim se objevují změny nálad a deprese. Pro potlačení chmurné nálady si pouštějte jemnou hudbu, pijte bylinkový čaj a připravte si relaxační koupel.  Masáž teplým sezamovým olejem prospívá zejména ráno nebo večer, poté se osprchujte. Omezte uzené, syrové a těžké tučné pokrmy. Doporučují se kořeněné pokrmy, sladké, slané a kyselé, dušená zelenina a ovoce (jablka, hrušky), rýže, mléčné výrobky, luční med, pro nevegetariány bílé maso a ryby.Vyloučíme syrovou stravu (saláty) a chlazené nápoje. Z koření je vhodná skořice, kardamon, kumín, fenykl, hřebíček, čerstvý zázvor..

Pijte alespoň 6 sklenic tekutin denně. Vhodné jsou spíše teplé nápoje (heřmánkový čaj, třezalka, meduňka, čaj z kořene petržele, obilná káva) a voda, minerálky, čerstvé nebo 100% džusy o pokojové teplotě. Omezte nebo vylučte kofeinové nápoje.

Provádějte dechové cvičení pránajámu.

Pravidelně cvičte.Dostačuje 30 minut denně (rychlá chůze, plavání apod.)

Cvičte jen mírně, ne příliš intenzivně. Odpočiňte svým smyslům delšími procházkami v přírodě.

Vnímejte signály těla: příznaky zdánlivě malé jako únava nebo bolest žaludku můžou přinášet vážné nemoci jako vředová choroba, nemoc srdce apod.

Spát choďte kolem 22. hodiny. Před spaním můžete vypít šálek teplého mléka se špetkou kardamonu, muškátového oříšku a zázvoru.

Vyhýbejte se hluku a velké aktivitě.

Jednou z nejdůležitějších metod k udržení rovnováhy a v prevenci nemocem je očista, detoxikace. Vhodná je detoxikace Triphalou. Pravidelně pročistěte krev například kurkumou a pupečníkem zvaným Brahmi ve směsi Kubra.

Nemoci spojené s podzimem

Konec léta a začátek zimy předěluje podzimní období, přechodné, kdy je oslaben imunitní systém. Pokles vlhkosti, změny teplot (ráno chlad, v poledne teplo) vyvolávají nápor na imunitu, která se musí přizpůsobovat náhlým změnám počasí, déšť a vítr vyvolává rýmy, bolesti v krku, nachlazení a bolesti hlavy, k tomu přistupuje pokles nálady pro konec jasných a teplých dnů.

1. Virózy. Silný vítr, vlhkost, déšť oslabují imunitní systém, kdy je snazší  onemocnění virovou nákazou.

2. Žaludeční a dvanácterníkový vřed. Na jaře a na podzim se aktivuje vředová choroba.

3. Selhávání srdce. Srdce se hůře vyrovnává s nároky danými změnami počasí.
4. Revmatismus. Nízké teploty snáze vyvolají bolest v kloubech a zánět. Vhodná je akupunktura, protizánětlivě působící byliny (např. musta- šáchor hlíznatý
).

5. Obezita. S nadcházející chladným počasím má organismus tendenci se obalovat tukem. 

6. Astma. Na podzim se zhoršuje alergické astma zejména suché. Toto astma se projevuje zhoršeným dýcháním a není doprovázeno zánětem průdušek.
7. Velmi varovné jsou změny nálad a splín. Velmi častou reakcí na zkracující se dny a sychravé počasí je sezonní afektivní porucha, deprese spojené s nedostatkem světla.

Bylina měsíce:

Olověnec cejlonský

Účinky:                 

Zažívací systém: Zlepšuje zažívání a působí proti zažívacím obtížím jako překyselení, zánětům žaludku a nemocím jater. Zmenšuje hemoroidy. Působí detoxikačně a stimulačně na metabolismus.                  

Protizánětlivé účinky: Působí na proti zánětům (bronchitida, zánět hrtanu, záněty v těle). Podává se u zvětšené sleziny.                  

Další účinky: Předepisuje se u kožních nemocí, bolestí hlavy, vysokého tlaku...                  

Cvik na posílení imunity

Postavte se do pozice, kdy máte pokrčená kolena, nohy u sebe. Nadechněte se a protáhněte páteř. Vydechněte a natočte se tak, že loktem levé ruky se opíráte o koleno nohy pravé. Sepněte ruce a tlačte rameno směrem dozadu. Proveďte 5-10 dechů a změňte stranu. Postavte se do pozice, kdy máte pokrčená kolena, nohy u sebe. Nadechněte se a protáhněte páteř. Vydechněte a natočte se tak, že loktem levé ruky se opíráte o koleno nohy pravé.

 

Recepty na podzim

Slaná dýňová semínka

dýňová semínka

olivový olej

himalájská sůl

Předehřejte troubu na 180 st.C. Rozprostřete semínka na pečící plech, osolte a pokapejte 2 lžícemi olivového oleje. Pečte 15 minut do zlatova.

 

Karibské fazole s rýží

2 -3 lžičky olivového oleje

1 malá, nakrájená cibule

1/2 šálku nakrájené orestované červené papriky

1/2 zelené papriky, nakrájené

2 stroužky prolisovaného česneku

2 plechovky odkapaných černých fazolí

2 lžíce bílého octa

tabasco

3 šálky uvařené basmati bílé rýže

1 lžíce sušeného oregána

sůl a pepř

Rozehřejte olej na velké pánvi, orestujte cibuli, červenou a zelenou papriku a česnek do měkka. Přidejte fazole, ocet a tabasco.  Přiveďte k varu, snižte oheň,  a pod pokličkou duste 5 minut.  Vmíchejte uvařenou rýži a oregáno a prohřejte. Dochuťte kořením.

 

Produkty doporučované v článku lze zakoupit v Proměnce.

TOPlist