PROKRVENÍ  

Jak zlepšit krevní oběh

Krevní oběh hraje důležitou roli v našem zdraví. Správný a dostatečný krevní  oběh přenáší živiny a kyslík do tkání a orgánů. Nedostatečný krevní oběh a zpomalené proudění lymfy vede k hromadění toxických odpadních látek. Špatné prokrvení je stále častějším následkem sedavého způsobu života a špatné životosprávy. Obezita, kouření a špatná strava se řadí k příčinám špatného průtoku krve a lymfy. Špatné prokrvení vyvolává nedostatečné okysličení organismu, naopak zlepšení krevního oběhu podporuje správnou činnost vnitřních orgánů, vzhled pokožky a zvýšenou životní energii.

Ze zdravotních obtíží, které se podílejí na zhoršeném krevním oběhu, jmenujme vysoký krevní tlak, anémii, cukrovku, křečové žíly, nemoci srdce, nervová onemocnění, astma, bronchitidu atd. Také těhotenství může způsobovat poruchy prokrvení.

K příznakům nedostatečného krevního oběhu patří studené ruce a nohy, mravenčení, pocit neklidných nohou, únava a pocit nízké energie, otoky nohou a kloubů, modravý nádech rtů a nehtů.

Bylina měsíce

Ginkgo - paměť a koncentrace                  

Ginkgo biloba, jinan dvoulaločný, je jedním z nejstarších stromů na zemi. Léčivé účinky má zejména extrakt z listů, ale ve východní medicíně se používají i semena.

Co se v Ginkgu nachází: extrakt z Ginkgo obsahuje flavonoidy (ginkgolidy, bilobalidy)  s léčebnými účinky.

Zdravotní účinky. Ginkgo se používá zejména pro tyto léčebné účinky a u těchto zdravotních obtíží: zhoršení mentálních schopností, Alzheimerova nemoc a demence, věkem podmíněné poruchy paměti, makulární degenerace, porucha sexuálních funkcí, podpora krevního oběhu a prokrvení, bolesti hlavy, zlepšení koncentrace, závratě. Ve 2 studiích zastavilo Ginkgo průběh vitiliga.

Paměť, koncentrace. Ginkgo má tzv. nootropní vlastnosti, zlepšuje metabolismus nervových buněk, a tím paměť a soustředění.  V některých studiích bylo prokázáno zlepšení poznávacích a paměťových schopností u zdravých jedinců nad 60 let. V jednom průzkumu se dokonce zlepšila pozornost již za 2,5 hodiny po užití.

Závratě. V některých studiích se prokázal účinek Ginkga proti závratím.

Demence.  Prevence a léčba demence, zejména Alzheimerovy, nebyla průkazně potvrzena, při vyšších dávkách 240mg se účinek projevil u lehké až středně těžké demence.

Antioxidant. Ginkgo je silným antioxidantem v působení proti volným radikálům.

Prokrvení a krevní oběh. Ginkgo zvyšuje prokrvení rukou a nohou, tkání a orgánů a snižuje zvýšenou krevní srážlivost, snižuje riziko infarktů a mrtvic. V některých případech i pozitivně působí u tinnitu.

Ginkgo není vhodné užívat v těhotenství, u osob užívající  antidepresiva a léky na snížení krevní srážlivosti.

Jak zlepšit krevní oběh

Strava a koření

Potraviny. Vitamin C a E podporují správné prokrvení . Vitamin C najdete v citrusech, čínské kustovnici, nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C je Amalaki. Vitamin E, který se nachází např. ve vejcích, olivách, ořeších a semínkách zejména dýňových, posiluje cévy a snižuje hustotu krve. Flavonoidy, látky posilující krevní oběh, mají silný antioxidační účinek proti volným radikálům poškozujícím cévní stěnu a snižují riziko embolie a trombů při zvýšené srážlivosti.  Nacházejí se v borůvkách, hroznech, červeném víně, jablkách, bio jablečném moštu a bio tmavé čokoládě.  Zdravý tuk pro zdravé cévy a krevní oběh najdeme v olivovém oleji, avokádu a rybách s nejvyšším obsahem omega-3 (losos, sardinky, okoun, candát, pstruh).

Koření. Česnek, lépe dušený, reguluje srážlivost a je silným antioxidantem. Krevní oběh podporují též pórek, kurkuma a zázvor. Kajenský pepř (v malém množství, velmi pálivý) a směs Trikatu prohřívají tělo a končetiny. Plody z hlohu posilují cévní stěnu a srdce, které lépe pumpuje krev do cév a prokrvuje konečky prstů na nohou a rukou. Zázvor prokrvuje všechny orgány a posiluje imunitní systém. Rozmarýn zlepšuje krevní oběh a lze zkusit louhovat rozmarýnové květy nebo listy v červeném víně.

Pohyb a cvičení

Dostačujícím pohybem je přibližně 45 minut až 1 hodina denně, do které se započítává chůze po místnosti, do práce, na nákup, po schodech apod. Pohyb posiluje lymfatický systém  a odvádí odpadní látky.

Dýchání

Dýchejte do břicha a nosem. Při hlubokém dýchání by se vám  měla zvedat ruka položená na břiše. Takové dýchání  okysličuje celý organismus.

Masáže a hydromasáže

Masáže  posilují zejména žilní systém, kdy většinu času žíly  musí vytlačovat krev v době, kdy stojíme nebo sedíme.  Reflexní masáž plosek nohou a dolních končetin jsou velmi účinné, stejně tak hydroterapie. Střídavé působení teplé a studené vody  prokrvuje kůži, svaly a okysličuje tkáně. Vhodné jsou i lymfatické masáže.

Z bylin je to zejména Ginkgo biloba, která též zlepšením prokrvení působí proti křečovým žilám.

Ardžuna (Terminalia arjuna) též podporuje krevní oběh.

Reetha bohatá na železo a antioxidanty posiluje krevní oběh.

Mořská řasa Kelp (Laminaria digitata) v kombinaci s chlorelou a spirulinou (směs ALGA forte) má spoustu minerálů  s vysokým obsahem minerálních látek a stopových prvků potřebných pro lidský organismus. Známá je hlavně pro svůj vysoký obsah jódu  nutného pro zdravý vývoj dětí a pro správnou funkci štítné žlázy, ale posiluje cévy a srdce.

Krevní oběh podporují byliny janovec a kořen sporýše.

Recept na studené nohy

Zahřejte nohy v teplých ponožkách. Nejdříve si dejte pravou  nohu do velmi teplé vody na 5 minut, pak levou. Pak opět první  pravou nohu a pak levou na 10 sekund do studené vody.

Recept na celkové prokrvení nohou

Zahřejte nohy po určitou dobu podkolenkami, v teplé místnosti. Pak na 10 sekund šlapejte vodu v studené vodě a přitom se snažte zvedat kolena vysoko. Důkladně osušte i konečky prstů a vezměte si teplé ponožky.

Cvik

Pro zlepšení žilního oběhu  a lepší prokrvení nohou zvedejte  často nohy nad úroveň srdce na určitou dobu, kdy se nově  okysličená krev dostává do celého organismu.

                

Recepty na zdravý krevní oběh

Vejce s avokádem a rozmarýnem

2 porce

Omáčka

3 lžíce bio taveného sýra

1/2 lžičky nakrájeného čerstvého rozmarýnu

1 lžíce čerstvé citronové šťávy

1 lžička lněného oleje

1 lžička avokádového oleje

kamenná himalájská sůl

špetka cayennského pepře

 

Zbylé ingredience

2 vejce

1 zralé avokádo

orestovaný celozrnný žitný chléb

 

Promíchejte v malé misce vidličkou ingredience na omáčku.  Do hlubokého kastrolu nalijte vodu na 5 cm výšky, přiveďte ji k varu a snižte oheň. Na mělký talířek postupně rozklepněte jednotlivá vejce a opatrně je přesuňte do vody tak, aby plavala na hladině. Povařte 5 minut, poté je vyjměte děrovanou lžící a nechte odkapat. Orestujte chléb. Rozpulte avokádo a jemným stisknutím plodu jemně odstraňte pecku. Avokádo nakrájejte na plátky i se slupkou. Palcem vyberte dužinu a položte ji na orestovaný chléb.  Na chléb s avokádem položte vejce a přelijte omáčkou.

                   

Borůvkový koktejl s mandlemi

2 porce

 

2 naběračky sušené syrovátky

1 lžička lněného oleje

1/4 šálku syrových mandlí

1/2 šálku mražených borůvek

480 ml čisté vody

1/4 lžičky skořice

 

Všechny přísady rozmíchejte a podávejte.

 

 

                                Autor článku: MUDr. David Frej

                                        Produkty doporučované v článku lze zakoupit v Proměnce.

 

TOPlist