STAROINDICKÉ MASÁŽE A PROCEDURY

Ájurvéda  patří k nejstarším léčebným systémům na světě, její kořeny sahají do staré Indie. Ájurvéda léčí vždy celé tělo, duši i mysl, přičemž klade důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a zdravého životního stylu. Základy léčebné metody jsou postaveny na tradičních metodách léčby pomocí přírodních léků a olejů vyrobených z bylin, koření, kůry stromů, kořínků, semínek a ovoce různého druhu. Podstatou ájurvédy je respektování lidské individuality. Více o ájurvédě najdete v samostatné sekci na těchto internetových stránkách.

K Ájurvédě neodmyslitelně patří také masáže.

Jednou z nejrozšířenějších ájurvédských masáží je tzv.  ABHYANGA (= olejování), přičemž tato indická masáž je někdy také označována za královnu olejových masáží. Abhyanga se překládá jako "nanášení oleje" nebo též "milující ruce" a představuje důležitou součást ájurvédy.

Nepracuje tolik s hlubokým tlakem, přesto celkově ošetřuje tělo (včetně hlavy, obličeje, uší, bříška, dekoltu a plosek nohou) pomocí teplých a vysoce kvalitních přírodních olejů, které mají v kombinaci s masáží výživný a detoxikační účinek na kůži, tkáně i klouby. K masáži se používají výhradně za studena lisované oleje té nejvyšší kvality (nejčastěji sezamový, kokosový či olivový), a to i v kombinaci s bylinami a éterickými oleji. Bylinný olej má prospěšné antioxidační vlastnosti, výborně vyživuje kůži a také pomáhá chránit pokožku před vnějšími vlivy. Zahřátý olej navíc lépe pronikne do pokožky, takže účinky (nejen omlazující) ájurvédské masáže jsou znatelné prakticky ihned.

Áurvédská masáž patří mezi celostní ošetření, přirozeně a jemně navozuje ozdravné procesy v těle, vnitřní očistu a rovnováhu duše a těla.

Ájurvédské masáže stimulují čakry, které jsou důležitými energetickými centry. Příznivě ovlivňují lymfatický systém, zklidňují mysl a umožňují vstup do hluboké relaxace. Působí jako opravdový lék na různé bolesti a napětí ve svalech, výborně uvolňuje psychiku. Při ájurvédské masáži jde o uvolnění a předání energie, nikoliv o nějakou rutinu. Ájurvédská masáž se přizpůsobuje Vašemu tělu, ne nějakému předem naučenému rozvrhu.

Po masáži následuje krátká relaxace, při níž mohou účinky masáže zvolna doznít.

Některé účinky ájurvédské masáže:

  1. obecně pomáhá vyživovat celé tělo tím, že podporuje vstřebávání důležitých látek do organismu a zároveň napomáhá odbourávání toxinů,
  2. posiluje svaly, tkáně, klouby a činí je vláčnými, zlepšuje pohyblivost, snižuje svalové napětí,
  3. vylepšuje stav pokožky,
  4. podporuje regeneraci po zlomeninách kostí,
  5. snižuje zánět kloubů tím, že zvyšuje krevní oběh v kloubech a dodává jim výživu,
  6. napomáhá lepšímu trávení,
  7. je vhodná při nespavosti,
  8. odstraňuje úzkost, únavu a napětí.

 

Pravidelně prováděné ájurvédské masáže  jsou nejen velmi osvěžující, ale také silně omlazující - při ájurvédské masáži se totiž výživnými oleji rozhodně nešetří. Protože léčivých olejů se opravdu používá velké množství, doporučuji si s sebou vzít náhradní spodní prádlo a oblečení, které se může trochu umazat od olejů.

Masáž trvá cca 60 minut.

Abhyanga není vhodná při infekčním onemocnění, akutních zánětlivých a horečnatých stavech, při nádorovém onemocnění, při srdeční arytmii, příliš vysokém krevním tlaku, kachexii a epilepsii se záchvaty

ABHYANGA jako součást PANČA KARMY

Panča karma je intenzívní ájurvédská detoxikační metoda zahrnující různé procedury, které vedou k pročištění těla i mysli (odlehčená strava, klystýry, výplachy nosu, užívání bylin, jóga atd.). Důležitou součástí této procedury je i ABHYANGA, ájurvédská  masáž celého těla za použití teplého bylinného oleje a speciálních technik k otevření kanálů, odstranění nerovnováh a toxinů z těla. Při masáží se střídají krátké a dlouhé hmaty, stimulační a uklidňující hmaty, přičemž se masáž vždy přizpůsobuje současnému rozpoložení klienta. Součástí masáže můžou být i procedury jako UBTANY nebo AMANDA UNI TAPA.

 

UBTANY – omlazující a léčivé masky

Omlazující maska se používá jako samostatná procedura ( cca 30 minut) nebo doplnění jiných masáží a terapií. V Indii je oblíbená i mezi  nevěstami jako zkrášlující procedura před svatbou.

V ájurvédě se provádí aplikováním speciálního ájurvédského bylinného prášku (mouka s bylinami) smíchaného s mlékem, vodou či oleji na tělo a (nebo) obličej.

Nejdříve se provede krátká masáž příslušné části těla. Maska z bylinného prášku se nanáší pomalu na celou plochu obličeje či tělo, nechá se částečně zaschnout a poté se šetrně a jemně z těla odstraní.

Nesmí se nanášet na poraněná a krvácející místa.

Účinky ubtanů:

Vyživuje a zvláčňuje pokožku. Jemným způsobem odstraňuje starou kůži a podporuje tvorbu nových kožních buněk. Podporuje správnou elastičnost  a tonus pokožky, čistí póry, pleť promašťuje a vyhlazuje. Omlazuje a regeneruje pokožku, vytahuje z těla přebytečnou horkost a odstraňuje toxiny,  uvolňuje póry, zlepšuje správné prokrvení pokožky, stimuluje tok lymfy v těle.

 

 

AMANDA UNI TAPA – ZÁBALY S RICINOVÝM OLEJEM

 

Velice příjemná a vysoce relaxační procedura, která se může stát součástí masáže nebo ji lze použít samostatně, pak trvá cca 30 - 45 minut. Základem této metody je léčivý ricinový extra panenský olej, který se nanáší na příslušnou část těla smíchaný s určitými esenciálními oleji, dále se na tělo nanesou potřebné byliny a vše se zakryje hustou nejlépe vlněnou tkaninou a dekou, pro větší zahřátí lze použít ještě i rašelinový termováček. 

 

Ricinový olej má sám o sobě obrovské léčivé účinky, které jsou ještě násobeny vhodně zvolenými bylinami.

 

Tento speciální olejový zábal je výborný zejména pro astmatiky, podpoří nemocné či oslabené plíce a srdce, odstraňuje ale i např.  ztuhlost zad, bolesti kloubů či smutek, psychické lability a nervové problémy. Navíc dochází k výborné hydrataci pokožky, jelikož olej zpravidla hydratuje mnohem lépe než voda, která spíše pokožku vysušuje.

Olej za použití tepla snadněji pronikne do pokožky a posléze do hlubších částí těla dle místa aplikace (např. do plic, žaludku, jater, slinivky, páteře) a zahájí léčivý proces. Doporučuje se proceduru opakovat 3 – 9 dní po sobě, popř. s několikadenními přestávkami.

 

Olej je také výborným nosičem jiných látek (např. bylin), proto je kombinace oleje a bylin maximálně vhodná.

 

  

 

 

 

 
TOPlist