Poruchy funkce štítné žlázy                       (autor článku: MUDr. David Frej)

 

Zvýšená funkce štítné žlázy

Ovlivňuje negativně metabolismus, neboť zvýšené množství hormonů štítné žlázy zrychluje metabolismus. Zvýšená funkce se projevuje zrychlenou srdeční akcí, pocením, třesem, úzkostí a nervozitou, pocitem horka, hubnutím. V přírodní léčbě  se používají: pupalkový olej, kurkuma, obklady na krk z jílu a zelí. Velmi dobrý efekt má karbinec evropský Lycopus europaeus. Sbírá se nať v době květu. Obsahuje lykopin, který působí přímo na štítnou žlázu. Užívá se tinktura 3xdenně 30 kapek, samostatně nebo často ve směsi s tymiánem a lékořicí.

 

Snížená funkce štítné žlázy

Uvádí se, že téměř 40 %  lidí trpí hypotyreózou, sníženou funkcí štítné žlázy. Při poruše činnosti štítné žlázy se zpomaluje metabolismus a méně odbourává tuk. Tato porucha se projevuje únavou, zimomřivostí, zpomalenými funkcemi, depresemi, studenými končetinami, bolestmi hlavy, nízkou hladinou krevního cukru, třepivými nehty, zácpou, nízkým libidem, prodlouženým menstruačním krvácením, vysokým cholesterolem a nadváhou.

Při snížené funkci se tvoří méně hormonu, který v krvi přenáší a reguluje pohlavní hormony testosteron a estrogeny. Při nízké hladině tohoto hormonu se zvyšuje hladina pohlavních hormonů, které brání menstruaci, a tvoří se více prolaktinu, hormonu který zastavuje ovulaci a tím menstruaci. Protože výrazně převažuje snížená funkce štítné žlázy, doporučení zde uvedená se týkají hypotyreózy.

 

Bylina měsíce:                        

Kelp-pomocník pro štítnou žlázu

 

Kelp je mořská mnohobuněčná řasa s vysokým obsahem minerálních látek a stopových prvků potřebných pro lidský organismus.

Jód. Kelp v Alga Forte je nejúčinnějším druhem Kelpu s bohatým  zdrojem jódu. Dostatek jódu  je nutný pro zdravý vývoj dětí (IQ) a pro správnou funkci štítné žlázy, jejíž poruchou trpí mnoho zejména žen.

Metabolismus. Používá se k podpůrné léčbě obezity, cukrovky, u vypadávání vlasů, nádorových onemocnění.

Cholesterol.  V přírodní léčbě se také užívá ke snižování cholesterolu v krvi.

Svaly a srdce. Podle francouzských vědců má schopnost tonizovat svalovou tkáň a preventivně chránit srdce před „tukovou degenerací“. 

Klouby a zánět. Vědci zjistili vliv kelpu na zánět v kloubech.

Kelp není vhodný užívat u dětí do 3 let.

Kde se Kelp nachází:

Kelp se ve své nejúčinnější podobě nachází v přípravku Alga Forte.

 

Souhrn účinků:

  • dodává jód pro štítnou žlázu a posiluje funkci štítné žlázy
  • zlepšuje metabolismus a snižuje cholesterol
  • zlepšuje pohyblivost kloubů a potlačuje zánět

                  

 Poradna: Jak zlepšit sníženou funkci štítné žlázy             

Masáže a jóga

Speciální detoxikační kúry, kombinace  různých masáží, detoxikace (úprava stravy a bylinná léčba),  procedur, jako orientální sauna, bylinné koupele a cvičení, zaměřených speciálně na stimulaci funkce štítné žlázy a snížení zánětu, který bývá často u snížené funkce přítomen následkem zvýšené tvorby protilátek proti štítné žláze .

Strava

Strumigeny jsou látky, které do jisté míry mohou zhoršovat činnost štítné žlázy. Nachází se v některých druzích košťálové zeleniny  - brokolici, zelí a květáku. Velká konzumace sóji v nefermentované podobě je příčinou mnoha chronických obtíží, zejména poruchy endokrinního systému. Větší množství sóji po dobu jednoho měsíce vyvolává sníženou činnost štítné žlázy, hypotyreózu.  U osob konzumujících takové množství sóji se objevila zácpa, únava a apatie, a to i přes dostatečný příjem jódu. Sója snižuje vychytávání jódu štítnou žlázou a zpomaluje činnost štítné žlázy.

Jód

Nedostatek jódu se stále v populaci vyskytuje. Nejbohatším zdrojem jsou jodidovaná sůl, ale tam se jedná většinou u rafinovanou sůl, která není příliš zdravá. Nejvhodnějším zdrojem jódu jsou některé mořské ryby a mořské i sladkovodní řasy, zejména spirulina a chaluha bublinatá (kelp).

Potraviny

Velmi dobrým zdrojem manganu a jódu jsou vlašské ořechy. Zelená listová zelenina, mandle, lněná semínka, lima fazole, bobulovité ovoce, vejce, mrkev jsou další potraviny vhodné pro správnou funkci štítné žlázy. Je nutné si zajistit dostatek vitaminu B a D.   

Dýchání

Dýchejte do břicha a nosem. Při hlubokém dýchání by se vám měla zvedat ruka položená na břiše. Takové dýchání okysličuje celý organismus.

                  

Další byliny na podporu štítné žlázy

Cimicifuga racemosa – podporuje správnou činnost nadledvinek a štítné žlázy.

Ženšen – dva druhy ženšenu,  ašvaganda neboli withanie spavá jako indický ženšen i sibiřský ženšen stimulují činnost štítné žlázy.

Koření: Kurkuma, žluté koření používané do směsi karí se v ájurvédské medicíně používá již stovky let a také směs zázvoru, černého a dlouhé pepře zvaná  Trikatu (v překladu tři koření)  podporuje štítnou žlázu k činnosti. 

Guggul  je pryskyřice získávaná ze stromu a látky zvané Guggulsterony podporují činnost štítné žlázy, v případě její snížené funkce. Guggul se kombinuje s jinými bylinami ve směsích na různé zdravotní problémy spojené se sníženou funkcí štítné žlázy, jako vysoký cholesterol nebo obezita. Působí protizánětlivé a snižuje protilátky u zánětu štítné žlázy stejně jako  Tahitský Noni, latinsky Morinda citrifolia.      

                  

Tip na podporu štítné žlázy

 Zevní obklady. Rozdrcené listy jitrocele s trochou soli se přikládají na krk jako obklad.                    

             

Recepty na sníženou funkci štítné žlázy                  

Hummus z lima fazolí

1 plechovka fazolí lima

1/3 šálku citrónové šťávy

1 až 2 stroužky prolisovaného česneku

1/2 lžička mletého kmínu

1/4 šálku jemně rozmělněných petrželových nebo mátových listů

1 lžíce mleté papriky

kamenná sůl

Všechny ingredience kromě listů a papriky rozmixujte na pyré. Smíchejte s listy a nechejte vychladit několik hodin. Okořeňte mletou paprikou a podávejte se zeleninou a celozrnným pečivem.

                    

Koktejl na energii a štítnou žlázu                    

Borůvky

Brusinky

Banán

Mandle

Mletá lněná semínka

Rýžové mléko

Rozmixujte. Vhodné na posílení a sníženou funkci štítné žlázy.

 

Veškeré produkty zde zmiňované (označeny červeně) lze zakoupit v PROMĚNCE.

TOPlist