STRES

V životě se potýkáme s mnoha událostmi, které na nás působí rozdílně. Stres způsobuje menší i větší změny. Stres vyvolává často každodenní „malý stres", se kterým se potýkáme v práci a doma, ať jde o problémy s nadřízeným, nezvladatelné časové úkoly, konflikty s partnerem, cestování přeplněnými dopravními prostředky. Množství energie, kterou musíme vynaložit, abychom se s různými stresujícími okamžiky vyrovnali, určuje míru stresu. Stres vzniká často neochotou přijímat změny a přizpůsobit se různým životním situacím. Protože stres ovlivňuje naši rovnováhu jen tak, jak to sami umožníme.

Stres a hormony

Ve stresu se vylučují hormony pro boj se stresem, kortizon, aldosteron, adrenalin a noradrenalin, podporující uvolňování cukrů z jater a svalů do krve. Hladina inzulinu stoupá a zvyšuje prokrvení buněk pro dostupnost energie. Ke stresovým hormonům patří adrenalin, noradrenalin, kortizon. Tyto hormony ovlivňují množství krve, které srdce čerpá do krevního oběhu a zrychlují srdeční činnost. Způsobují přeměnu látek, zvyšují hladinu krevního cukru, zrychlují metabolismus, zvyšují krevní tlak.

Příčiny stresu

Stres vyvolává mnoho faktorů:

Zevní - špatná životospráva a strava, nedostatek pohybu, hluk, znečištění, přelidnění; 
Vnitřní - negativní myšlení, emoční stres (zdroj nemocí jsou potlačené emoce + nesprávná výživa)
Ostatní - pracovní, partnerský a finanční stres

Stres působí na fyzické úrovni v podobě znečištění ovzduší, nezdravé výživy a životosprávy, např. nedostatku spánku, odpočinku atd.
Mentální stres vzniká při životních událostech jako je úmrtí blízkého člověka, rozvod nebo výpověď v práci.

 

Protistresové techniky a byliny

Přírodní medicína nabízí mnoho protistresových technik a procedur.

Masáže

Masáž podporuje krevní oběh a regeneraci a navozuje relaxaci. Odstraňuje stres a napětí. Tím že podporuje oběh výživných látek a umožňuje organismu vylučovat toxiny, hraje masáž důležitou roli při pročišťování těla a udržování zdraví. Ájurvédská masáž se používá hlavně pro její léčebné účinky, ale také pro relaxaci, na krásu , zpomaluje stárnutí, odstraňuje únavu, posiluje tělo, zpevňuje pokožku. Tato masáž používá různé druhy olejů, jednak podle druhu ročního období a jednak podle druhu ájurvédské masáže. Celkové masáž posiluje imunitní, dýchací, nervový, endokrinní, pohybový, trávicí, lymfatický a krevní oběh.

Detoxikace

Speciální detoxikační programy jsou individuální očistné a regenerační terapie těla a mysli zaměřené proti stresu. Detoxikační kúra, kterou ambulantně nebo pobytově provádíme, je komplexní program zaměřený na stres. Většinou probíhá 7 dnů a rozepisujeme ji individuálně. Hlubokosáhlé použití přináší intenzivní očištění a likvidaci jedovatých látek ze všech tkání, orgánů a tělesných kanálů.

Byliny

Adaptogeny jsou látky, které chrání před stresovými faktory a normalizují funkce.

Bazalká posvátná, Tulsi (Ocinum sanctum) se považuje za posvátnou bylinu se zdravotními účinky a nazývá se „Královnou bylin". Tradičně se pěstuje v květináčích a z Tulsi (svaté bazalky) se připravuje lahodný a posilující bylinný čaj. Tulsi náleží k adaptogenům, neboli chrání před nežádoucími účinky stresu. Podporuje životní sílu a dodává energii. Navozuje fyzickou pohodu a uvolnění. Reguluje metabolismus tuků, cholesterolu a krevního cukru.

Emblika lékařská, Amalaki (Emblica officinalis) je přírodní bylinný přípravek s regeneračními účinky na tělo a mysl.

Withanie spavá, Ašvaganda (Withania somnifera) se nazývá indický ženšen. Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Tonikum, které vyživuje a regeneruje organismus, harmonizuje tělo proti toxinům a stresu, posiluje imunitu, vyživuje tkáně, zejména svaly a kosti Výrazně působí proti stresu snižuje množství a uvolňování stresového hormonu kortizolu z nadledvinek.

Pupečník asijský, Brahmi (Centella asiatica) je bylina používaná na zvýšení vitality, působí proti mentálnímu stresu, pozitivně působí u deprese, strachu, negativních emocí a nedostatku koncentrace. Příznivě ovlivňuje paměť. Pozitivně působí na mentální a emoční rovnováhu 

Chřest hroznovitý, Šatavari (Asparagus racemosus), posiluje imunitní systém, chrání žaludeční sliznici,snižuje vliv stresu. Pomáhá navozovat hormonální rovnováhu, pravidelnou menstruaci, blahodárně působí při normalizaci hladiny estrogenů. Příznivě působí u žen, které mají premenstruační a menstruační potíže (podrážděnost, zadržování tekutin, křeče). Příznivě ovlivňuje průběh menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti). Příznivě ovlivňuje poporodní deprese.

Na stres působí výrazně i směs Nutrijam. Starodávná směs bylin, koření, třtinového cukru a ghí posiluje imunitu a je výrazný adaptogen, tj. působí protistresově.

 

                                Autor článku: MUDr. David Frej

                                        Produkty doporučované v článku lze zakoupit v Proměnce.

 

TOPlist