IMUNITA      (autor článku: MUDr. David Frej)

V medicíně rozlišujeme imunitu vrozenou, danou při narození  a tvořící bariéru proti mikrobům.  Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní. Také očkování patří k získané imunitě, ale některá očkování lze řadit ke zbytečným a zatěžujícím organismus, někdy i škodlivým, například očkování dětí proti TBC, pneumokokům nebo celkové očkování proti chřipce. Většina moderních nemocí je způsobena špatným životním stylem, nesprávným jídelníčkem a vnějšími negativními vlivy, jako jsou toxiny v ovzduší a v potravě.

 

Bylina na imunitu

Ocimum sanctum -TULSI

Svatá bazalka (Ocimum sanctum) se považuje za jednu z nejléčivějších bylin. Z Indie se bazalka rozšířila nejen do Evropy, ale též do dalších částí Asie, zejména Thajska. Léčivé jsou zejména květy a listy.

Složení Tulsi je velmi unikátní. Tulsi obsahuje stovky různých léčivých sloučenin známých jako fytolátky. Tyto sloučeniny, když působí společně, odpovídají za silné antioxidační,antibakteriální, antivirové, adaptogenní (protistresové) a imunitu posilující účinky, které podporují celkové zdraví a posilují přirozenou obranyschopnost těla proti zárodkům nemoci a stresu. Například esenciální olej v listech Tulsi, který přispívá k aromatické a osvěžující chuti čaje z Tulsi, je zvláště bohatým zdrojem cenných fytolátek.

Zdravotní účinky:

Antioxidant a stres: Snižuje stres s účinky podobnými  antidepresivům. Antioxidanty zpomalují oxidaci a chrání buňky před škodlivými volnými radikály. Při napadení volnými radikály nastává oxidace, která poškozuje a ničí buňky. Antioxidanty chrání před tímto účinkem. Poškození buněk volnými radikály způsobuje a/nebo urychluje mnohé nemoci. Tulsi obsahuje mnoho antioxidantů a chrání tak před volnými radikály a ničivými účinky oxidace. Zpomaluje tím i stárnutí.

Imunita: Tulsi má výrazný vliv na imunitu, kterou posiluje a chrání před virózami, bakteriálními infekcemi, nachlazením a nemocemi dýchacích cest. Má antibiotické účinky.

Metabolismus:  Tulsi snižuje krevní cukr, krevní tlak. Vědci v Indii objevili, že bazalka snižuje hladinu krevního cukru a může být vhodným doplněním dietních doporučení v léčbě mírného stupně na inzulinu nezávislé cukrovky.

Záněty: Blokací prostaglandinů působí protizánětlivě. Michiganští vědci zjistili u bazalky srovnatelný protizánětlivý  a analgetický účinek s léky ibuprofenem, naproxenem a aspirinem.

Trávící systém: Tulsi chrání žaludeční sliznici, podporuje  játra a ledviny.

Tulsi se nachází v bio čajích Tulsi s různými příchutěmi, kapslích Tulsi, B-Free, Imuhelp, Zdraví pro ženu

Tulsi je podle názorů znalců bylin a Tulsi vhodné pro všechny věkové skupiny.

 

Jak podpořit imunitu:

Za příčiny imunitních nemocí lze považovat v první řadě špatnou stravu, nesprávnou životosprávu, znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, a také může být geneticky podmíněna. Při překyselení, hromadění odpadních látek nebo stresu se imunita oslabuje a umožňuje patogenním organismům jako viry a bakterie, aby se projevily.

1. Příznaky slabé imunity: K nejčastějším projevům oslabené imunity patří opakované infekční onemocnění, únava bez patologického nálezu, náchylnost k onemocnění a nedostatek energie.

2. Potraviny snižující imunitu: Z hlediska stravy je vhodné vyloučit těžce stravitelné potraviny jako tvrdé  a plísňové sýry, jogurty, červené maso (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí), bílou pšeničnou mouku a běžné levné rostlinné oleje.

3. Vhodné potraviny na imunitu: Doporučuje se naopak konzumovat domácí (čerstvý) luční med, loupané mandle, česnek, ryby, hrách, šitaké, citrusy, jablka, lněný olej, celozrnné obilniny, ghí (přepuštěné máslo), podmáslí, 2 dl nehomogenizovaného teplého bio mléka se špetkou zázvoru a kardamomu, dušenou zeleninu a grapefruit ráno.

4. Tulsi: Je vhodné pít teplou vodu s limetkou a některý z čajů Tulsi ze svaté bazalky (Ocimum sanctum). Tulsi, elixír zdraví, má mnoho zdravotních účinků a mimo jiné posiluje imunitu a dýchací systém. Lze je pít v různých chuťových podobách, např. Tulsi Brahmi, Tulsi se zázvorem (Tulsi Ginger), Tulsi s čerstvým kořením (Masala) apod.

5. Odpočinek a pohyb: Relaxace, autosugesce a meditace zvyšují imunitu. Cvičení zvyšuje tvorbu krvinek, zodpovědných za imunitu. Ve spánku se uvolňuje nejvíce aktivátorů imunity, zejména pokud chodíme spát před půlnocí a spíme max. 7 hodin.

 

Další byliny na posílení imunity

Amalaki, indický angrešt je nejznámějším tonikem a nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Je to jeden z nejsilnějších antioxidantů. Ašvaganda je jedna z hlavních bylin posilující imunitu. Zvyšuje odolnost a sílu. Směs bylin pro ženy (Zdraví pro Ženu)  a na imunitu (Imuhelp) podporuje regeneraci a imunitu včetně posílení funkce jater. Amrita neboli Guduchi zvyšuje odolnost proti nemocím, posiluje imunitu. Echinacea je vhodná ke krátkodobému užívání při nachlazení. Ginkgo patří také k imunitu podporujícím bylinám, nejen na prokrvení. Též Aloe vera a česnek posilují imunitu.

ALOE VERA

Aloe vera se pěstuje na celém světě, přirozeně roste v severní Africe, Asii, střední a jižní Americe, Španělsku a Mexiku. Jde o liliovitou rostlinu vzhledu kaktusu. Aloe vera obsahuje 200 různých zdraví prospěšných látek (např. vitamíny, minerální látky, aminokyseliny, trávící enzymy, vlákninu apod.).

Účinky Aloe:

 • Vzhledem k přítomnosti saponinů je aloe vera přírodním detoxikačním prostředkem.
 • Zlepšení trávení a u zažívacích obtíží jako překyselení, žaludeční vředy, nebo zácpa.
 • Ve vysoké koncentraci a v přímém styku s bakteriemi po dobu několika hodin působí baktericidně - protibakteriálně.
 • Snižuje krevní cukr u cukrovky.
 • Při vyšší koncentraci a dlouhodobém působení má protivirový a protiplísňový účinek.
 • Snižuje teplotu.
 • Je protizánětlivá, chová se jako steroid, ale bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
 • Zbavuje pokožku svědění a pálení, působí léčivě na kožní nemoci jako lupénka a ekzémy.
 • Dobře působí u poruch menstruace (bolestivá, nepravidelná menstruace) a menopauzálních příznaků (návaly horka, pocení).
 • Pomáhá stimulovat krevní oběh v pokožce rozšiřováním kapilár.
 • Díky vysokému obsahu vitaminů, minerálů, sacharidů, enzymů a aminokyselin (primárních i sekundárních) dodává zdraví pokožce i tělu.
 • Harmonizuje menstruaci.
 • Pro imunitu posilující a detoxikační účinky je vhodné aloe užívat u chronického únavového syndromu, u vaginálních kvasinkových nemocí a též pokud chceme posílit játra a ledviny.

 

Tipy

Vitamin A a C v přírodním stavu: vitamín A (antiinfekční vitamín) - jezte žluté ovoce a zeleninu, tučné ryby. Vitamín C ve velkých dávkách 1-3 g denně - podporuje tvorbu lymfocytů a kolagenu, který omezuje průchod virů). Zdroje: Amalaki, citrusy, hrách, brokolice, kapusta, rajčata, kiwi, pomerančový džus, papája, šitaké.

 

Jóga doporučuje na imunitu:

1.Širšásan (stoj na hlavě) - nevhodné pro začátečníky a při srdečně-cévních nemocích.

2.Sarvagnásan (stoj na ramenou)

 

Recepty s Tulsi

Pesto z bazalky, fenyklu a restovaných červených paprik

2 šálky bazalkových listů

1/4 šálku panenského olivového oleje

1/8 šálku orestovaných celých mandlí

1 1/2 šálku čerstvých špenátových listů

3 stroužky propasírovaného česneku

1 lžíce extra panenského olivového oleje

1 šálek fenyklového kořenu, nakrájeného

1 středně velká červená paprika, nakrájená na kostky a orestovaná

sůl a černý pepř

Prvních pět ingrediencí dejte do mixéru a rozšlehejte. Na lžíci olivového oleje orestujte dozlatova fenykl. Nechejte vychladnout a přidejte do mixéru.  Rozmixujte. Pyré přeneste do mísy a vmíchejte červenou papriku. Opepřete a osolte. Můžete dát se sýrem nebo na samotný chleba.  Nebo s těstovinami vhodný předkrm. 

Čaj na nachlazení, chřipku, bolesti v krku

1 lžička Tulsi Ginger Tea

1 lžička medu

1 lžička nastrouhaného čerstvého zázvoru

Vroucí vodou v šálku zalijte lžičku Tulsi čaje a zázvoru. Med přidejte až čaj trochu vychladne. Pijte 2krát denně.

 

 

                            Veškeré bylinné produkty doporučované v článku lze zakoupit v Proměnce.

 

TOPlist