SPÁNEK A ODPOČINEK – jeden ze čtyř principů dlouhověkosti  

Spánek tvoří jeden z pilířů zdraví. Spánek je nutným předpokladem toho, abychom neonemocněli a netrpěli únavou. Ve spánku obnovujeme svou životní sílu a „strávení“ denních zážitků. Spánek je proto potřebný pro regeneraci mysli - fyzicky jsme schopni regenerovat i např. meditací.

Množství potřebného spánku je pro každého zcela rozdílné. Věk ovlivňuje kvalitu a potřebu spánku. Snižuje se množství hlubokého spánku s věkem, ve stáří se vyskytuje asi jen 30 minut hlubokého spánku, naopak kojenci spí 18 hodin, kdy z bdělého stavu upadají přímo do tzv. REM spánku.

Podle biologických hodin rozlišujeme 5 fází spánku, kdy nejlépe usínáme v době, kdy se snižuje naše tělesná teplota - a to je po 22.-23. hodině. Vstávat bychom měli mezi 5,00 hod (skřivani) a 7,00-8,00h.(sovy), kdy končí energeticky vhodné období pro probouzení. REM spánek, který je vydatně regenerační, bývá v době asi 1-2 hodiny před probuzením.

Nadbytečný spánek a spaní přes den (pokud nejste vyčerpáni po nemoci nebo v horkém počasí) se považuje za nezdravé.  Výjimku tvoří deseti až patnáctiminutový odpočinek po obědě nebo odpoledne (ne delší, pak upadáme do hlubšího spánku a hůře se budíme, a proto jsme méně odpočinuti než při kratším zdřímnutí), což usnadňuje zažívání. Naopak méně spánku vyvolává stres, zvyšuje stresovou energii a naopak snižuje těžkou energii.

Sny

Sny bývají mentální očistou po celém dni, kdy se mysl může věnovat tomu, na co nemá přes den čas. Sny se vyskytují v 1 spánku a jsou součástí REM spánku. Sny bývají reakcí na denní události nebo vyjádřením nenaplněných tužeb, může jít o symboly individuální nebo obecné. Sny mohou předpovídat nemoci, které ještě nenastaly, a může nastat kritická fáze nemoci – smrt.  Děti mají sny častěji než dospělí a plod v děloze prosní celou dobu, neboť se tak podle karmických zákonů připravuje po převtělení na nový život. Obecně platí, že sny sníme všichni, ale ráno si je mnozí nepamatují.

 

Několik tipů na klidný spánek

1. Dopřejte si vydatný spánek v tichém a klidném prostředí, spánek obnovuje síly a brání postupnému vyčerpání, změnám nálad, a tím i  emočnímu přejídání, zvláště sladkostí.

2. Olejová masáž abhjanga posiluje spánek. Celotělová provedená  profesionálním masérem je vhodná 1x za 2-3 týdny; doma stačí, když si provedete masáž chodidel a hlavy večer, použijte teplý kvalitní sezamový olej.

3. Vyvarujte se po 15. hod. kofeinu a kouření.

4. K spánku přispívá jóga, meditace, relaxační hudba.

5. Jezte menší množství lehce stravitelného jídla do 19 hod.

6. Čaj ze svaté bazalky Tulsi s Brahmi, meduňka, třezalka podporují spánek.

7. U nespavosti a nočního probouzení stejně jako k navození kvalitního spánku výborně pomáhá pupečník asijský zvaný Brahmi (v kapslích) nebo v kombinaci s indickým ženšenem ašvagandou. Dále lze pít třezalkový nebo meduňkový čaj.

8. Malé množství ohřátého bio mléka se špetkou muškátového oříšku je také osvědčeným receptem.

9. Zácpa ruší spánek, proto věnujte dostatečnou pozornost pravidelné stolici (ideální prevencí je v tomto případě Triphala nebo směs vlákniny Fiber Harmony, která reguluje stolici a užívá se před spaním).

 

Krátký odpočinek v práci pomůže zvýšit produktivitu.

Dvanáct hodin v práci denně a s tím související tělesná únava jsou průvodními znaky dnešní doby. Pro některé pracující je i šestihodinový noční spánek luxusem.

Lidské tělo má  určité hranice a nemůže fungovat jen s podporou kofeinu a adrenalinu. Průzkumy ukazují, že mírný spánkový deficit se projeví asi po pěti dnech. Kalný zrak, pomalé reakce a neschopnost soustředit se jsou obvyklé příznaky. Ospalost nejen že snižuje pracovní produktivitu, ale může také vážněji poškodit zdraví.

Spánek je vedle výživy a pohybu pokládán za jeden ze základních pilířů dobrého zdravotního stavu. Umožňuje tělu regulovat srdeční rytmus, opravovat buněčnou tkáň a obnovovat krevní buňky. V ideálním případě bychom měli spát sedm až osm hodin v noci, v případě potřeby je možno si zdřímnout i během dne.

Existují důkazy, že náš mozek je naprogramován na siestu. Patnáctiminutový odpočinek po obědě prý zlepšuje náladu, zvyšuje soustředěnost a výkonnost.

 

Recepty na jaro

Treska s lískooříškovou krustou             

4 porce tresky

50 g lískových oříšků

pažitka, snítka kopru

1 lžíce olivového oleje

1 malá cibule

50 g másla

Omytou tresku osušíme. Troubu předehřejeme na 200 st. C. Menší pekáč vyložíme pečícím papírem. Nakrájíme oříšky, nasekáme kopr a pažitku.  Na pánvi orestujeme olej a orestujeme cibuli asi 2 minuty. Cibuli promícháme s oříšky, pažitkou a koprem.  Touto směsí posypeme tresku na plechu, na každou porci dáme část másla a pečeme 10 minut.  Podávejte s basmati rýží nebo dušenou zeleninou.

           

Koláčky s arašídy a rozinkami

180 g změklého másla

1 hrnek třtinového cukru

2 malá vejce

50ml mléka

2 hrnky špaldové mouky

2 lžičky prášku do pečiva

1 lžičky skořice, špetka soli

1 hrnek nesolených bio arašídů

1 hrnek hrozinek

Troubu předehřejeme na 190 st.C. Plech vyložíme pečícím papírem.  Změklé máslo utřeme s cukrem, vejci a mlékem, přimícháme mouku, prášek do pečiva, sůl a skořici.  Do těsta vmícháme arašídy, hrozinky, nahrubo nakrájenou čokoládu.  Na plech lžíci naneseme kopečky těsta v několikacentimetrových odstupech.  Pečeme ve vyhřáté troubě asi 10 minut.

                    

Kořeněné lassí na jaro                                     

2 šálky vody

1/2 šálku bílého jogurtu

1 lžíce medu

1/2 lžičky římského kmínu

3 semínka kardamomu

1/2 lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru nebo 1/4 lžičky mletého zázvoru

 

Rozmixujte ingredience a vypijte o pokojové teplotě. Podporuje trávení po jídle zejména v jarním období.

 

 

Autor článku: MUDr. David Frej

 

Produkty doporučované v článku lze zakoupit v Proměnce.

 

TOPlist