VYSOKÝ KREVNÍ TLAK
 

V České republice má vysoký krevní tlak (diagnostikovaný nebo nepoznaný) přes 1,5 milionu lidí. Cévní mozkové příhody nebo infarkt jsou nejčastějšími příčinami úmrtí na světě. Zejména v teplém počasí se zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku. Lze preventivně ovlivnit vznik cévních mozkových příhod, udržet funkci ledvin a zabránit nebo zpomalit progresi srdečního selhání. Tohoto cíle lze dosáhnout změnou životního stylu a léčbou bylinnou, čímž lze snížit a časem vypustit léčbu léky.

Cílem prevence je snížit nemocnost a riziko úmrtí dosažením a udržováním hodnot krevního tlaku pod hranicí 140/90 mm Hg.

Základním požadavkem prevence a úspěšné léčby je změna životního stylu - zákaz kouření, snížení tělesné hmotnosti u obézních pacientů a nemocných s nadváhou, redukci příjmu kuchyňské soli na 6 g/24 h a kofeinu, zajištění pravidelného příjmu draslíku, vápníku a hořčíku ve stravě, redukce příjmu nezdravých tuků a sacharidů, relaxační cvičení, pravidelné cvičení aerobního charakteru upravené podle věku nemocného a detoxikace.

K dalším opatřením patří redukce příjmu kofeinu na 1-2  šálky denně a redukce příjmu alkoholu. Bezpečnou konzumací označujeme 30 ml alkoholu za den u mužů a 20 ml u žen, tedy cca 1-2 drinky či 1-2 piva či 2-4 dcl červeného vína/den. Nejvhodnější je pravidelná konzumace červeného vína (s jídlem), kde je pozitivní vliv na snižování krevního tlaku prokázán.

V prevenci i léčbě hypertenze je vhodná zátěž dynamická. 20  minut denně nebo 30-35 minut 4x týdně do tepové frekvence, kterou jednoduše určíme jako 180 – věk/min. Nejjednodušší formou tréninku je rychlá chůze (cca 120 kroků za minutu), případně rychlá chůze střídaná s klusem, vhodná je i jízda na kole (v přírodě i doma na ergometru), plavání, míčové hry, běžky či brusle. Klasický jogging může, především u obézních pacientů, zatěžovat nosné klouby a jeho pravidelné provádění vyžaduje kvalitní běžeckou obuv a raději měkký podklad stezek. Nevhodné jsou silové sporty (zvedání závaží).

 

Bylina:
Ardžuna (Terminalia arjuna) - bojovník proti cévním nemocem
Ardžuna je tropický strom, který roste v Indii a na Srí Lance a jeho silná, bílo-růžová kůra se používá v ájurvédské terapii. Nese jméno bojovníka, který se musel rozhodnout, zda se přidá na stranu dobra ve jménu lidstva nebo se zastane zla a vlastní rodiny.

Kůra obsahuje třísloviny, saponiny, flavonoidy, proanthocyanidiny, phytosteroly, vápník, hořčík, zinek a měď. Ardžuna obsahuje koenzym Q10, který brání infarktům a snižuje zrychlený srdeční tep.

Zdravotní účinky:

Srdce, cévy: Ardžuna je nejlepší bylinou na srdce. Posiluje fyzické i emoční srdce. Ardžunu tak lze podávat u téměř všech nemocí srdce, u kornatění tepen, po infarktu, při srdečním selhávání, angině pectoris, u arytmií a při vysokém krevním tlaku.

Vysoký krevní tlak: Výrazně snižuje zvýšený krevní tlak.

Stres: Ardžuna snižuje hladinu stresových hormonů jako je kortizol.

Antioxidant: Ardžuna měla v jedné nedávné studii silný antioxidační účinek oproti vitaminu E, který je též antioxidantem.

Migrény: Ardžuna je součástí léčby migrén např. v kombinaci se Šatavari nebo kozlíkem lékařským.

Ardžuna se nachází v čisté podobě bez umělých konzervantů a v biokvalitě v přípravku H-Care (není vhodné vnitřně užívat v těhotenství, při kojení a u dětí.)

 

Další byliny:

Směs bylin na játra a ledviny LKC podporuje snižování tlaku tím, že posilují játra a ledviny.

Kozlík lékařský a kozlík džatamanský v kombinaci H-Care nebo samotné podporují léčbu vysokého krevního tlaku. Chmel a hloh (nejčastěji v čaji) patří k běžně dostupným bylinám na snižování krevního tlaku. Moringa je jedna z dalších bylin v kombinaci na snižování krevního tlaku.

 

Jak si poradit s vysokým krevním tlakem

Zdravá výživa je založena na pestré a rozmanité stravě více rostlinného než živočišného původu. Radí se, pokud možno, nahrazovat tučná masa a masné výrobky luštěninami, tofu, rybami, drůbežím, vejci. Jsou-li konzumovány živočišné produkty, je skutečně nezbytné pouze malé množství denně.

Celkový přívod soli včetně skryté v pečivu a průmyslově vyráběných potravinách nemá být větší než kávová lžička (6 g) denně, přičemž se doporučuje výhradně sůl kamenná nerafinovaná, např. himalájská.

Ideální tělesná hmotnost se má pohybovat v doporučeném rozmezí BMI 18,5 až 24,9 a denně má být vykonávána alespoň střední fyzická aktivita, nikoli moc intenzivní.

Z alkoholu je ideální červené víno, denně do 2 dl, s jídlem, suché a kvalitní, bez siřičitanů.

Doporučuje se vybírat rozmanitou škálu čerstvých, mražených nebo sušených potravin převážně domácí produkce, případně potravin připravovaných vařením, dušením, pečením nebo v horkovzdušné troubě a při přípravě vyloučit rafinovaný tuk, oleje a cukr.

Omezit chléb, těstoviny, bílou rafinovanou rýži a brambory.

Doporučuje se omezit mléčné výrobky, zejm. nízkotučné mléčné výrobky (kefír, smetana, tvrdé, tavené a slané sýry, jogurt).

Z tuků a olejů používat nejvíce extra panenský olivový olej.

Velmi vhodná je relaxace, jóga, tai-či, procházky, relaxace při hudbě.

 

Ještě jedna důležitá rada: lékaři vůbec neberou v úvahu biologické hodiny v našem organismu. Ráno je tlak nižší než v poledne a odpoledne. Večer se potom opět snižuje. Stává se, že lékař naměří vysoký tlak (odpoledne, kdy je přirozeně vyšší, roli hraje i syndrom bílého pláště) jen jednou, ale večer se pacientovi doma motá hlava z nasazených dávek léků na tlak.

 

Tipy na zdravý krevní tlak

Dobrá zpráva je ta, že pokud snižujete množství soli a sodíku v jídle, také Vaše potřeba po slaných jídlech klesá. Postupně můžete snížit množství soli zařazováním do jídelníčku jídel, která mají nízký obsah sodíku a zvyšováním podílu zeleniny. Jídlo raději ochucujte kořením a bylinkami, což lze prakticky u každého receptu. Nízkou hodnotu sodíku a vysokou zdravého draslíku má kamenná himalájská sůl.

Populační studie udávají práh relativně bezpečné konzumace 30 ml alkoholu za den u mužů a 20 ml u žen, tedy cca 1-2 drinky či 1-2 piva či 2-4 dcl vína/den, kdy ovšem nelze počítat průměr z několika dní za sebou, tedy jeden den vypít větší množství a potom několik dní abstinovat. Doporučuji  pít z alkoholu jen červené víno pravidelně, s jídlem. Pro ty, co nepijí alkohol, na tlak příznivě působí domácí jablečný mošt nebo džus.

Vysoký poměr více nenasycených mastných kyselin k nasyceným kyselinám v tuku snižuje krevní tlak, proto se doporučuje zvýšený příjem potravin (ryby, ořechy, lněný olej, listová zelenina) nebo potravinových doplňků s omega-3 kyselinou linolenovou, eikosapentaenovou či dokosahexaenovou (tzv. eikosanoidů).

Efekt na snížení krevního tlaku mohou mít dále dietetická vláknina, kyselina pantothenová, hořčík, chrom a měď.

Příjem draslíku je v průmyslových populacích několikanásobně nižší, než je vzhledem k prevenci hypertenze žádoucí. Zvýšení přívodu draslíku potravou předpokládá zvýšení konzumace ovoce a zeleniny obsahující draslík (banány, fíky, fazole, petržel, pomeranče, datle, švestky, mandle, vlašské ořechy, hrozinky, špenát a brokolice). Dobrým zdrojem draslíku je himalájská kamenná sůl.

Z relaxace a pohybu je vhodná jóga, hluboké dýchání, procházky v lese, ráno nebo navečer, plavání, muzikoterapie.

 

Recepty na snižování krevního tlaku

Savory omáčka

1 malá cibulka

extra panenský olivový olej

400 g cherry rajčat

Osmahněte 1 malou nasekanou cibulku na malém množství olivového oleje (1 lžička), přidejte 400 g rajčat z konzervy a lžičku bylinkového koření. Vařte 5-10 minut. Omáčkou přelijte celozrnné těstoviny.

 

Šalotková rýže

4 1/2 šálku vařené basmati rýže v nesolené vodě

1 1/2 lžička nesolených granulí bio bujonu

1/2 šálku nakrájené šalotky

Smíchejte uvařenou rýži se šalotkou a bujonem. Podávejte jako přílohu například k lososu.

 

Losos s bazalkou

750 g filet lososa

6 bazalkových listů

1 nakrájené větší rajče

1/4 nakrájené cibule

1 stroužek česneku

1/2 lžíce nerafinované kamenné soli

2 lžíce extra panenského olivového oleje

1 lžíce balzamikového octa

Předehřejte troubu na 180 st.C. Filety lososa umístěte na pekáček a pokapejte 1 lžící olivového oleje, okořeňte solí, pepřem a česnekem. Na lososa dejte bazalku, rajčata a cibuli. Zakápněte lžící olivového oleje, osolte a opepřete. Pečte asi 30 minut do měkka. Po 15 minutách pečení vyndejte z trouby, pokapejte balzamikovým octem a na zbylých 15 minut vraťte do trouby a dopečte. Podávejte s basmati rýží.

 

                                                                                                                                                                             Upraveno dle článku MUDr. David Freje

                                                                                                                                                            Bylinné produkty zmiňované v článku lze zakoupit v Proměnce.

TOPlist