ZDRAVÉ CHODIDLO

Největší příčinou návštěvy rehabilitačního lékaře jsou různé formy vadného držení těla. Nesprávné držení těla si s sebou zpravidla neseme již od dětství, přičemž nejde jen o důsledek nošení těžké školní aktovky, ale především jde o obraz našeho životního stylu, postojů, problémů a starostí.

Bolesti nohou, bolesti hlavy, ústřely v oblasti bederní či krční páteře postihují nejen dospělé, nýbrž i děti. Tyto děti mají nohy do „O“ nebo „X“ a vybočené kotníky, kdy sešlapávají podpatky k jedné straně. Často mívají i nestejnou délku končetin, která vede k dalším problémům v oblasti křížokyčelního kloubu, později ale i např. v oblasti břišních orgánů. Přitom téměř ve všech případech lze nestejnou délku končetin srovnat pomocí reflexní terapie či Dornovy metody za podpory stálého nošení stélky J Hanák R®. Také vbočené palce (hallux valgus) či kladívkové prsty souvisí s dysfunkční nožní klenbou.

VHODNÁ OBUV

Důležitým, avšak velmi často podceňovaným, faktorem podílejícím se na zdravém rozvoji pohybového aparátu a správném držení těla je vhodná obuv. Podle lékařských studií se téměř 99% dětí sice rodí se zdravýma nohama, avšak téměř třetina prvňáčků přichází do školy s nohama různě poškozenýma v důsledku nošení špatné obuvi. Investice do kvalitní obuvi je investicí do zdraví dítěte a prevencí vzniku řady obtíží, a proto není vhodné na ní šetřit.

KLENBA NOŽNÍ - PLOCHÁ NOHA

Velmi důležitou součástí pohybového aparátu je klenba nožní, přičemž péče o ni by měla být nedílnou součástí prevence a léčby vadného držení těla i bolestí zad. Při poklesu klenby dochází k nadměrnému zatížení svalů zajišťujících vzpřímený stoj i vazivového aparátu, dochází k přenosu otřesů až do oblasti nosných kloubů a páteře. Bolesti zad proto mohou souviset i se špatnou funkcí klenby nožní.  Plochá noha může rovněž souviset s dysfunkcí břišních či hrudních orgánů (bránice, žaludek, slinivka břišní, tenké střevo), přičemž stimulace plosky nohy či vhodné cvičení znamená i ovlivnění vzdálených orgánů, zlepšení jejich funkce a zpětný dopad na plosku nohy.

Problém plochých nohou trápí cca 75% dětské populace, dospělí na tom nejsou o nic lépe. Příčinu vzniku plochých nohou hledejme v nezdravém životním stylu.  Lidé s plochou nohou si stěžují na únavu a bolest nohou, lýtkových svalů či zad, často si sedají, odmítají delší procházky atd. I zde efektivně pomůže biomechanická aktivní stélka J HANÁK R®, kdy díky novému rozložení tlaku na chodidla dochází postupně k přestavbě chodidla, k optimálnímu rozložení hmotnosti na chodidle a mj. i k tvorbě nožní klenby.

NOŽNÍ SVALOVINA

Aktivní součástí péče o nohy je pravidelné posilování nožní svaloviny. Pokud jsme venku, zkusme si sundat boty a chodit naboso po vhodném povrchu (písek, tráva, drobné oblázky). Účinků bosé chůze dosáhneme také chůzí na biomechanické aktivní stélce J HANÁK R®  s prohlubní pod kloubem palce a se snížením v patní části chodidla. Touto konstrukcí se staly prsty na nohou opět aktivní a palec plní přirozenou funkci páky.

JAKOU OBUV ČI STÉLKU VYBRAT?

Při výběru vhodné stélky do bot bychom měli mít na mysli, že lidské chodidlo je dokonalá mapa všech našich orgánů. Do chodidla nesmí nic tlačit, jelikož na plosce nohy jsou umístěny reflexní plošky všech orgánů v těle, koupíme-li vložky s tzv. srdíčkem, tato vyvýšenina bude tlačit do reflexní plošky ledvin a nadledvinek nebo slinivky břišní a dvanácterníku.  Po delší době takového tlačení se příslušný orgán vyčerpá a může dojít k problémům s ledvinami, močovým ústrojím, inkontinenci, k nočnímu pomočování u dětí, s ledvinami souvisí i problémy se zuby, paradentóza, záněty středního ucha, nedoslýchavost, problémy s vlasy, strach, deprese či oslabení imunity.  Se slinivkou a dvanácterníkem souvisí všechny sliznice v těle, např. časté nachlazení, rýma, bolesti v krku, kašel, průjem, zánět tlustého střeva či cukrovka atd. 

Pan Josef Hanák vymyslel stélku, která má důlek pod hlavním kloubem palce a sníženou patu a která doslova léčí nejen špatně postavené chodidlo ale prakticky celé tělo. Konstrukcí a tvarováním jeho stélky respektují plosku nohy a zajišťují zdravé chodidlo, kde jsou prsty na nohou aktivní a palec opět plní přirozenou funkci páky.

Stélky J HANÁK R®  jsou vhodné pro všechny bez rozdílu věku a pohlaví. Pomáhají zejména při těchto zdravotních problémech:

 • Snížené nožní klenby
 • Nohy do „X“ nebo „O“
 • Zakopávání o špičky nohou
 • Bolesti pat, vyosené paty
 • Vbočené palce, kladívkové prsty
 • Otlaky na chodidle
 • Bolesti kolen či kyčlí
 • Voda v koleni
 • Otoky nohou, křečové žíly, unavené či studené nohy
 • Svalové bolesti, ústřely
 • Vadné zakřivení páteře (skolióza, lordóza, kyfóza)
 • U dětí hyperaktivita, nesoustředěnost, únava, koktavost
 • Alergie, astma, dýchací či kožní potíže
 • Slabá imunita, časté nachlazení
 • Bolesti hlavy, migrény

 

Stélky i obuv J HANÁK R®  lze zakoupit v PROMĚNCE.

 

 

 

 

 

 

 

TOPlist