STAROINDICKÉ MASÁŽE A PROCEDURY

Ájurvéda  patří k nejstarším léčebným systémům na světě, její kořeny sahají do prastaré Indie.  Léčí vždy celé tělo, duši i mysl, přičemž klade důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a zdravého životního stylu. Základy léčebné metody jsou postaveny na tradičních metodách léčby pomocí přírodních léků a olejů vyrobených z bylin, koření, kůry stromů, kořínků, semínek a ovoce různého druhu. Podstatou ájurvédy je respektování lidské individuality. Více informací najdete v samostatné sekci na těchto internetových stránkách.

K Ájurvédě neodmyslitelně patří také masáže, které se řadí mezi preventivní i léčebné terapeutické procedury.

Jednou z nejrozšířenějších ájurvédských masáží je tzv.  ABHYANGA (= olejování), označována za královnu olejových masáží. Abhyanga se překládá jako "nanášení oleje" nebo též "milující ruce" a představuje důležitou součást ájurvédy.

Tato ájurvédská léčivá energetická masáž patří mezi celostní terapeutické  ošetření, které aktivuje náš nervový systém, uvolňuje parasympatikus, což navozuje hluboké zklidnění organizmu, aktivuje  jemné kanálky mezibuněčného prostoru za účelem zlepšení výživy buněk, aktivuje  lymfatický systém a tedy naši imunitu, zároveň má však velmi silný energetický aspekt, neboť se ošetřuje mnoho energetických marma bodů a dochází ke stimulaci čakrového systému, svými účinky tak přirozeně a jemně navozuje ozdravné procesy v těle, vnitřní očistu a rovnováhu těla i duše.

Pravidelně prováděná abhyanga je nejen velmi osvěžující, ale také silně omlazující, k čemuž přispívá i volba oleje -  zralý teplý sezamový olej proniká hluboko do vrstev kůže, má vysokou schopnost vázat na sebe odpadní látky těla a zároveň zásobuje kůži a tkáně důležitými výživnými látkami.

Abhyanga výborně uvolňuje psychiku, odstraňuje úzkost, únavu, nespavost, napětí, zbavuje nás strachu. Je opravdovým balzámem pro naši duši, umožňuje vstup do hluboké relaxace a léčení na vnitřní úrovni našeho bytí. 

Nabízím dva typy abhyangy - první je méně energetická a více čistící, ta trvá cca  60 minut a druhý typ abhyangy představuej léčivou terapeutickou metodu masírování za účelem uvolnění svalů a navození energetické rovnováhy těla, duše a mysli, tato je delší, trvá cca 80 - 110 minut.

Abhyanga není vhodná při infekčním onemocnění, akutních zánětlivých a horečnatých stavech, při nádorovém onemocnění bez porady lékaře, při srdeční arytmii, příliš vysokém krevním tlaku, kachexii a epilepsii se záchvaty.

 

ŠIRODHARA  vysoce účinná léčebně-relaxační technika s pročišťovacím účinkem, jejímž hlavním cílem je nastolení tělesné a duševní rovnováhy. Samotná terapie se provádí tak, že po předchozí alespoň kratičké masáži z nádobky umístěné nad hlavou vytéká tenký pramínek teplého oleje (nebo jiné tekutiny) do oblasti třetího oka/čela.

Shirodhara omlazuje a zpomaluje stárnutí (odstraňuje nahromaděné odpadní látky v organismu, zlepšuje paměť, posiluje obranyschopnost), hluboce uvolňuje a regeneruje nervový systém (odstraňuje stres a nervové napětí, napomáhá při nespavosti, eliminuje stavy úzkosti a strachu, léčí migrény a bolesti hlavy), příznivě snižuje vysoký krevní tlak, vyživuje tělesné tkáně a omlazuje pokožku.  Tato terapie obnovuje rovnováhu těla a mysli. Je součástí ájurvédské terapie po předchozí konzultaci.

PINDA SVEDA:  áyurvédská masáž bylinnými měšci je jednou z klasických áyurvédských technik. Je prováděná měšci naplněnými směsí bylin a koření. Technika masáže umožňuje prostoupit bylinným esencím do krevního oběhu, a tím účinně pomoci tam, kde je potřeba.

Pro maximální uvolnění se používají nahřáté nejkvalitnější přírodní oleje. Bylinnými měšci se masíruje celé tělo nebo jen jednotlivé části, kde je nadměrná ztuhlost, větší množství tuku apod. Měšce připravuji individuálně po předchozí konzultaci dle potřeb klienta, lze po domluvě připravit i speciální směs k odstranění celulitidy.  Bylinné měšce nahřívám v oleji tak, jak radí indická tradice.

NADI SVEDA: lokální léčba horkou párou  (připravuji)

 

ABHYANGA jako součást PANČA KARMY

Panča karma je intenzívní ájurvédská detoxikační metoda zahrnující různé procedury, které vedou k pročištění těla i mysli (odlehčená strava, klystýry, výplachy nosu, užívání bylin, jóga atd.). Důležitou součástí této procedury je i ABHYANGA, ájurvédská  masáž celého těla za použití teplého bylinného oleje a speciálních technik k otevření kanálů, odstranění nerovnováh a toxinů z těla. Při masáží se střídají krátké a dlouhé hmaty, stimulační a uklidňující hmaty, přičemž se masáž vždy přizpůsobuje současnému rozpoložení klienta. Součástí masáže můžou být i procedury jako UBTANY nebo AMANDA UNI TAPA.

 

UBTANY – omlazující a léčivé masky

Omlazující maska se používá jako samostatná procedura ( cca 30 minut) nebo doplnění jiných masáží a terapií. V Indii je oblíbená i mezi  nevěstami jako zkrášlující procedura před svatbou.

V ájurvédě se provádí aplikováním speciálního ájurvédského bylinného prášku (mouka s bylinami) smíchaného s mlékem, vodou či oleji na tělo a (nebo) obličej.

Nejdříve se provede krátká masáž příslušné části těla. Maska z bylinného prášku se nanáší pomalu na celou plochu obličeje či tělo, nechá se částečně zaschnout a poté se šetrně a jemně z těla odstraní.

Nesmí se nanášet na poraněná a krvácející místa.

Účinky ubtanů:

Vyživuje a zvláčňuje pokožku. Jemným způsobem odstraňuje starou kůži a podporuje tvorbu nových kožních buněk. Podporuje správnou elastičnost  a tonus pokožky, čistí póry, pleť promašťuje a vyhlazuje. Omlazuje a regeneruje pokožku, vytahuje z těla přebytečnou horkost a odstraňuje toxiny,  uvolňuje póry, zlepšuje správné prokrvení pokožky, stimuluje tok lymfy v těle.

 

 

AMANDA UNI TAPA – ZÁBALY S RICINOVÝM OLEJEM

 

Velice příjemná a vysoce relaxační procedura, která se může stát součástí masáže nebo ji lze použít samostatně, pak trvá cca 30 - 45 minut. Základem této metody je léčivý ricinový extra panenský olej, který se nanáší na příslušnou část těla smíchaný s určitými esenciálními oleji, dále se na tělo nanesou potřebné byliny a vše se zakryje hustou nejlépe vlněnou tkaninou a dekou, pro větší zahřátí lze použít ještě i rašelinový termováček. 

 

Ricinový olej má sám o sobě obrovské léčivé účinky, které jsou ještě násobeny vhodně zvolenými bylinami.

 

Tento speciální olejový zábal je výborný zejména pro astmatiky, podpoří nemocné či oslabené plíce a srdce, odstraňuje ale i např.  ztuhlost zad, bolesti kloubů či smutek, psychické lability a nervové problémy. Navíc dochází k výborné hydrataci pokožky, jelikož olej zpravidla hydratuje mnohem lépe než voda, která spíše pokožku vysušuje.

Olej za použití tepla snadněji pronikne do pokožky a posléze do hlubších částí těla dle místa aplikace (např. do plic, žaludku, jater, slinivky, páteře) a zahájí léčivý proces. Doporučuje se proceduru opakovat 3 – 9 dní po sobě, popř. s několikadenními přestávkami.

 

Olej je také výborným nosičem jiných látek (např. bylin), proto je kombinace oleje a bylin maximálně vhodná.

 

  

 

 

 

 
TOPlist